Aktuality

     • Můj charakter: dlouhodobý projekt pro deváťáky
      6. 11. 2022

      Po dobu posledního školního roku si každý deváťák vytvoří svůj osobní deník „Můj charakter“. Projekt povede k zamyšlení se nad svým charakterem, nad vhodnou volbou střední školy i o světě kolem nás.

      Deváťáci mají za sebou první lekci, kde zásadní otázka zněla: Proč na charakteru záleží?

      Po vzoru Komenského „Škola má být dílnou lidskosti, nikoliv mučírnou ducha“ budeme v hodinách výchovy k občanství řešit dobro a formovat charakter.

      Autor článku: Hana Šebestová

    • Spaní ve škole
     • Druháci nocovali ve škole
      3. 11. 2022

      Děti z 2. ročníku poprvé zažily spaní ve škole. Měly velkou radost, že si můžou společně tento večer užít. Energie měly na rozdávání a po společném hraní pokračovaly ve víru tance. Jejich pohybové kreace byly vskutku originální. V jejich nabitém večeru nemohla chybět stezka odvahy, která byla plná pavouků. Na konci samozřejmě čekala sladká odměna. Lepší usínání všem dětem zajistila pohádka o příšerkách, které v letošním roce obě třídy zdobí.

      Autor článku: Kateřina Hochmanová

     • Liga tří škol
      1. 11. 2022

      Ve spolupráci se ZŠ Libčany a ZŠ Nechanice jsme dnes odstartovali sportovní projekt, ve kterém se žáci zúčastněných škol budou letošní školní rok potkávat v různých sportech a odlišných věkových kategoriích. Ligu odstartovali chlapci nejstarší kategorie fotbalem, který hráli na velké hřiště systémem 2 x 25 min každý s každým. První utkání jsme přesvědčivě porazili tým Nechanic poměrem 4:1, i když soupeř v posledních minutách hrozil nebezpečnými akcemi. Do druhého utkání jsme šli s respektem a měli jsme od minulého roku Libčanům co vracet. Naštěstí se povedl vstup do utkání a v průběhu jsme výborně střežili střed hřiště. Výsledek 3:0 tak korunoval první turnaj a vedoucí výchozí postavení v Lize tří škol. Za zmínku stojí fakt, že o všech našich 7 vstřelených branek se postaral jediný hráč. Tušíte, kdo je tento obávaný kanonýr?

      Autor článku: Tomáš Baťka

     • Ohlédnutí za Halloweenským dopolednem
      31. 10. 2022

      V zahraničí se slaví Halloween právě dnes 31. října, ale naše děti si užily dopoledne v maskách již o několik dní dříve. Nechyběly kostýmy, tancování a hraní. Zapojili se malí i větší žáci a pozadu nezůstali ani dospěláci.

      Autor článku: Milena Janáková

     • Novinky ze školní jídelny
      30. 10. 2022

      Jak jste si již určitě všimli, každý měsíc zařazuje naše školní jídelna do své nabídky nějaká nová jídla. V listopadu se můžete těšit hned na několik novinek. V jídelníčku nyní naleznete například: kuřecí po myslivecku s rýží, kuskus se zeleninou na kari s ledovým salátem, polomskou kotletu s těstovinami, máslový sekaný řízek s brambory sypanými pórkem, tilapii na indický způsob s dušenou rýží, nebo nejlepší játra vepřová s brambory a ledovým salátem.

      Automaticky přednastavenou volbu jídel na listopad si můžete upravit již nyní na www.strava.cz nebo v mobilní aplikaci. Přejeme všem dobrou chuť.

      Autor článku: Milena Janáková

    • Jídelna
    • Dlabání dýní
     • Zahájili jsme novou tradici halloweenského dlabání dýní
      28. 10. 2022

      V úterý 25. 10. 2022 uspořádala škola, ve spolupráci s KMS, 1. ročník halloweenského dlabání dýní pro rodiče s dětmi. Akce byla pro nás krokem do neznáma, netušili jsme, jaký bude zájem rodičů či žáků o tuto společnou akci. Během úvodních minut se zaplnily všechny připravené dílny a brzy byly rozebrány i dýně dodané místním farmářem. V průběhu akce panovala velmi přátelská atmosféra, včetně neformálních rozhovorů rodičů a pedagogů školy. Pestrost akce ještě doplnili starší žáci malováním na obličeje příchozích dětí. 

      Tento 1. ročník považujeme za úspěšné nakročení k dalším tradičním akcím školy a KMS podporující vzájemné setkávání rodičů, žáků a pedagogů naší školy.

      Autor článku: Pavel Balda

     • Den pošty
      26. 10. 2022

      Mnohokrát děkujeme všem korespondentům, kteří se zúčastnili oslav Mezinárodního dne pošty na naší škole a zaslali na adresu školy své velice nápadité dopisy i pohledy. Kreativita se našim žákům rozhodně nedá upřít, ať už se jednalo o hezkou básničku, pozdrav ze zahraničí, či sdílení zážitků na dovolených. Z tak velkého množství dopisů a pohledů bylo opravdu těžké vybrat jen jednu jedinou, tu nejoriginálnější korespondenci. Proto jsme se rozhodli, že oceníme nejlepších 5, a to především ty se zajímavým a netradičním pojetím. Výhercům gratulujeme a budeme se těšit na další várku dopisů v příštím školním roce.

      Autor článku: Kateřina Zavázalová

    • Oznámení o zvýšení ceny stravného
     • Oznámení o zvýšení ceny stravného
      26. 10. 2022

      Z důvodu růstu cen potravin v současné době jsme nuceni přistoupit k navýšení cen stravného pro všechny žáky a zaměstnance školní jídelny, a to od 1. 11. 2022.

      Chceme i nadále strávníkům zajistit kvalitní suroviny na přípravu obědů, proto je navýšení ceny nevyhnutelné.

      Ceny dodržujeme podle výživových norem pro školní stravování dle vyhlášky MŠMT o školním stravování č.107/2005. Sb.

      Kompletní přehled cen obědů od 1. 11. 2022

      ZŠ:
      Strávníci ZŠ 7–10 let: 33
      Strávníci ZŠ 11–14 let: 35
      Strávníci ZŠ 15 let a více: 37 Kč (28 Kč zaměstnanci, 9 Kč FKSP)
      Cizí strávníci: 69 Kč (37 Kč potraviny, 31 Kč provozní náklady, 1 Kč zisk)
      Provozní náklady: 31 Kč

      Provozní náklady jsou připočteny k ceně obědu v případě neodhlášení obědu v případě nemoci (nepočítá se první den).

      Žáci jsou zařazováni do jednotlivých kategorií dle věku, kterého dosáhnou v daném školním roce (od 1. 9. do 31. 8.)

      Úprava cen stravného

      Autor článku: Adéla Bártová

     • Škola v přírodě pro třeťáky a páťáky je u konce
      22. 10. 2022

      Předposlední den pobytu v Jeseníkách jsme vyrazili hned po snídani na turistický výlet do nedaleké vesničky Podlesí. Tady jsme se odměnili za první část cesty a v malém obchůdku s pultovým prodejem si koupili dobrůtky. Čekání jsme si krátili na místním dětském hřišti. Při zpáteční cestě jsme se trochu zapotili při stoupání do kopce, ale oběd jsme stihli včas. Po krátkém odpočinku jsme ještě zdobili trička, společně si zahráli venku hry a dokončili stavbu domečků v lese. Večer jsme za splnění sportovních disciplín a úkolů dostali diplomy a drobné ceny.

      V pátek před odjezdem jsme si ještě společně zazpívali a vydali se na cestu domů.

      Autor článku: tým ŠVP 3. a 5. ročníku

    • Škola v přírodě pro třeťáky a páťáky je u konce
     • Naše dívky se v okresním finále ve florbalu neztratily
      22. 10. 2022

      Velká gratulace patří dívkám z 8. a 9. tříd, které se zúčastnily a reprezentovaly naši školu na okresním finále ve florbale a umístily se na krásném 3. místě. Všem hráčkám děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

      Autor článku: Ria Vlasáková

     • Nedáš, dostaneš!
      21. 10. 2022

      Okresní finále chlapců hostilo ty nejlepší florbalové týmy hradeckých základních škol. Kapitán týmu kluky losem přiřadil do skupiny se ZŠ Kukleny a ZŠ Josefa Gočára. První zápas proti domácímu celku jsme nedokázali proměnit šance a soupeř nás za to v druhém poločase dokonale potrestal. Bylo tak jasné, že je k postupu třeba porazit „gočárovku“. Brzké vedení dostalo kluky do euforie a do rozhozené soupeřovy obrany najížděla jedna akce za druhou. Bohužel opět žádná z vyložených šancí neskončila v síti a soupeř v poslední minutě rozhodl o své výhře. Kluci dnes byli v obou zápasech lepším celkem s více šancemi, a přesto skončili na děleném 5. místě. Takový je však sport a snad to kluky zdravě nabudí do dalších bojů – přeci jenom už postup do finále byl pro naši školu parádním úspěchem.

      Autor článku: Tomáš Baťka

    • Nedáš, dostaneš!
     • Třetí den školy v přírodě
      20. 10. 2022

      Třetí den jsme zahájili opět hudební rozcvičkou, abychom zvládli celý den v radostném pohybu. A to se nám podařilo.

      Běhali jsme štafety, kolo štěstí, hráli přehazovanou a fotbálek. Na chatě jsme si ověřili naše znalosti ve vědomostním kvízu. Den jsme zakončili zpíváním s kytarou a Mravenčí ukolébavkou. 

      Autor článku: tým ŠVP 3. a 5. ročník

     • Další den třeťáků a páťáků na ŠVP
      18. 10. 2022

      Druhý den jsme začali taneční rozcvičkou z pohádky Zlatovláska. Dobře jsme se naladili na sportovní disciplíny i procvičování učiva. Postřehový závod nás zavedl k pramenu řeky Březná, kde „pršelo“ krásně zbarvené podzimní listí. Den třeťáci zakončili pokračováním stavění domečků, které se rozšířili na osady, a páťáci si zdobili trička. 

      Autor článku: tým ŠVP 3. a 5. ročníku

    • Třetí a pátý ročník na škole v přírodě
     • Třetí a pátý ročník na škole v přírodě
      17. 10. 2022

      Severomoravská chata nás přivítala v podzimních barvách. Po obědě jsme vyrazili stavět mechové domečky a začali plnit úkoly v týmech. Za své výkony jsme byli odměněni sladkými knedlíky s borůvkami. 

      Autor článku: Lenka Felcmanová

     • Halloweenská party po celý den
      17. 10. 2022

      V úterý 25. října se budete bát. Nejprve si můžete užít hravou dopolední výuku a odpoledne od 16:30 na vás čeká Halloweenská párty, kterou pořádá ve spolupráci s naší školou Komise místní samosprávy Svobodných Dvorů. Všichni jste srdečně zváni a účastníci ve více či méně slušivých kostýmech dvojnásob :-)

     • Přes „mamuta“ s čipem
      13. 10. 2022

      V případě pozdějšího příchodu do školy mohou žáci od dnešního dne využít k otevření dveří s mamutem i vlastní žákovské čipy. Systém je prozatím ve zkušebním režimu, prosíme tedy všechny o trpělivost, pokud by se vyskytla nějaká drobná porucha. 

      Žákům, kteří nebyli v době načítání žákovských čipů ve škole, nebo ho v daný den zapomněli, bude systém zprovozněn dodatečně.

      Podrobně se s režimem vstupu do budovy školy, který platí od dnešního dne, můžete seznámit zde.

      Autor článku: Milena Janáková

    • Přes „mamuta“ s čipem
    • vítězové Matematického orienťáku
     • Obrovský úspěch na matematickém orienťáku
      10. 10. 2022

      Po tříleté přestávce způsobené covidem uspořádalo Gymnázium J. K. Tyla soutěžní klání v matematice – soutěž Matematický orienťák pro dvoučlenné týmy žáků druhého stupně ZŠ a odpovídajících tříd nižších gymnázií. Ve velké konkurenci 33 týmů z různých základních škol a víceletých gymnázií Královéhradeckého kraje se naši žáci rozhodně neztratili. Naopak, náš tým ve složení Vojta Balcar a Tomáš Pavlík zvítězil a odvezl si zajímavé ceny. Dívčí tým, Táňa Dittrichová a Míša Málková, se umístil uprostřed startovního pole. Díky úspěchu našich žáků můžeme příští rok vyslat o jeden tým více.

      Autor článku: Hana Dvořáková

     • Rekonstrukce půdy školy
      6. 10. 2022

      V pondělí 3. října 2022 škola získala do užívání část nově zrekonstruovaných prostor na půdě školy. V současné době stěhujeme do půdní vestavby nábytek a instalujeme rozvody WIFI sítě. Na půdě máme k dispozici 5 nových malých kabinetů, prostory pro individuální práci s žákem (doučování, ...) a zejména sborovnu školy napojenou na kuchyňku. Prostory sborovny a kuchyňky jsme uzpůsobili na velmi útulný výukový prostor, kde v pondělí 10. 10. přivítáme, po měsíčním azylu v Centru Andragogiky, třídu I. B, která je v současné době na škole v přírodě. Pro prvňáky jsme vytvořili kompletně vybavenou třídu s novým dotykovým LCD panelem, vzdělávací koutek i prostor s kobercem pro společné aktivity. Pevně věříme, že si naši prvňáčci nový půdní prostor oblíbí a úspěšně zde dokončí celý školní rok.

      Tým ZŠ Svobodné Dvory

      Autor článku: Pavel Balda

    • Půdní vestavba
    • Pravidelné externí hodnocení výsledků vzdělávání žáků
     • Pravidelné externí hodnocení výsledků vzdělávání žáků
      6. 10. 2022

      Na základě metodického doporučení ČŠI (kvalitní škola) přístoupí naše škola k pravidelnému externímu hodnocení výsledků vzdělávání našich žáků.

      Kvalitní externí hodnocení, včetně porovnání dosažených výsledků našich žáků s celorepublikovými průměry, dá každému žáku i rodiči relevantní informaci o aktuálních výsledcích výchovně vzdělávacího procesu, včetně návodu na stanovení dalších vzdělávacích cílů.

      Škola nastaví periodické testování žáků:

      • 3. ročník – celorepublikové testování SCIO
      • 6. ročník – celorepublikové testování SCIO
      • 9. ročník – regionální testování „Přijímačky nanečisto“

      V podzimním termínu od 1. 10. 2022 do 30. 11. 2022 bude na škole probíhat i národní metodické šetření ČŠI testování fyzické zdatnosti žáků 3. a 7. ročníku.

      Více se můžete dočíst zde.

      Autor článku: Pavel Balda

  • Kontakty
   • Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové – Svobodné Dvory, Spojovací 66
   • 728 497 558
   • Spojovací 66/54 503 11 Hradec Králové Czech Republic
   • 50.223123, 15.779437
   • 70886075
   • dv5tdjd
   • 600088880
  • Přihlášení