Žákovský parlament

• Základní popis:

Škola vystupuje jako model otevřeného partnerství a demokratického společenství, kde žákovský parlament naplňuje způsoby uplatňování demokratických principů a hodnot.

Složení:
        Koordinátor parlamentu: Mgr. Hana Šebestová
        Koordinátor žáky partnersky vede k přebírání odpovědnosti za svou práci, učí je plánovat si úkoly, pracovat ve skupině a rozvíjet diskuzní a prezentační dovednosti. Vede žáky k participaci na dění ve škole.

Zástupci tříd pro školní rok 2018/2019
        I. A
        I. B
        II. – Jakub Krejčí, Anna Josefová
        III. A – Michal Kropáč, Magdalena Česáková
        III. B – Radek Chlíbek, Tereza Červená
        IV. A – Jan Valenta, Anna Zmítková
        IV. B – Tomáš Smetana, Anna Ledecká
        V. – Matyáš Kadlec, Eliška Michaličková
        VI. A – Filip Bartoš, Michaela Málková
        VI. B – Barbora Kalousková, Lukáš Pábl
        VII. – Jiří Šeba, Jakub Karel
        VIII. –
        IX. A – Šimon Trojovský, Ondřej Mečiar
        IX. B – Ondřej Pelouch, Martin Vlastník

Volební a jednací řád

• Každá třída si do žákovského parlamentu demokraticky volí 2 zástupce.
        • Na první schůzi se představí parlamentu kandidáti na předsedu. Je zvolen předseda.
        • V rámci parlamentu pracují výbory (vzdělávací, bezpečnostní, sportovní a kulturní). Jednotlivé výbory si rovněž volí svého předsedu.
        • Jednání žákovského parlamentu vede koordinátor nebo žáci samotní.
        • Žákovský parlament se schází na pravidelné společné schůzi jednou měsíčně.

Zápisy ze zasedání

Datum: 18. 6. 2019
        Program: Závěrečná společná snídaně
        Dnes se žákovský parlament v tomto školním roce sešel naposledy. Při společné snídani padla diskuze o možnosti pokračování stávajících členů parlamentu i v příštím školním roce. Tedy možnost víceletého volebního období.  Návrh byl členy parlamentu schválen a předán k projednání panu řediteli.

Datum: 23. 4 2019
        Program:
        a) vymezení negativ a pozitiv na chování žáků ve škole
        b) plánování společného výletu

Datum: 26. 3. 2019
        Program:
        Dodržování Smlouvy žáků naší školy pro herní stanoviště a relaxační zóny

Vzhledem k tomu, že mnozí žáci nerespektují pravidla 1) a 3) dochází k následujícím opatřením:

a) o druhé a čtvrté přestávce se nevyužívají herní stanoviště (jde o malé přestávky, jako první přestávku počítáme přestávku před první vyučovací hodinou),

b) pozdní příchody do hodin řeší vyučující rovněž se zástupci žákovského parlamentu, kteří projednají na společném zasedání, případně s třídním učitelem,

c) člen žákovského parlamentu je svým chováním příkladem pro ostatní.

Datum: 12. 2. 2019
        Program:
        Podepsání Smlouvy žáků naší školy pro herní stanoviště a relaxační zóny a její uvedení v platnost

Znění smlouvy:

Smlouva žáků naší školy pro herní stanoviště a relaxační zóny

1. Na herních stanovištích i relaxačních zónách se chováme slušně (dodržujeme hranici hluku tak, že nerušíme    ostatní, nerušíme výuku, hrajeme fair play atd.).
        2. Po skončení aktivity vše vrátíme do původního stavu.
        3. Herní stanoviště a relaxační zóny opouštíme včas před zvoněním na vyučovací hodinu, na kterou jsme řádně nachystáni.
        4. Herní stoly i zařízení relaxačních zón jsou pro všechny, osobně si je nepřivlastňujeme a respektujeme střídání.
        5. V prostoru herních stanovišť i relaxačních zón nejíme a nepijeme.
        6. Jsme plně zodpovědní za své chování a případnou úmyslnou škodu nahradíme.
        7. Případy nevhodného chování k herním stolům i v místech relaxačních zón nahlásíme zástupci žákovského parlamentu za naši třídu.
        8. V případě rozbití, ihned škodu nahlásíme dozoru.
        9. Sankce v případě nerespektování smlouvy:
          a) opakovaně jednotlivec – dočasné zamezení vstupu dle rozhodnutí žákovského parlamentu a závažnosti porušení (prohřešku) jednotlivce.
          b) opakovaně většina třídy – dočasné zamezení vstupu dle rozhodnutí žákovského parlamentu, možnost zamezení vstupu všem účastníkům třídy
          c) opakovaně více tříd – odinstalace všech herních aktivit

Smlouva_zaku_nasi_skoly_pro_herni_stanoviste_a_relaxacni_zony.pdf

Datum: 29. 1. 2019
        Smlouva žáků naší školy pro herní stanoviště a relaxační zóny

V lednu se v hodinách Výchovy k občanství žáci 2. stupně zamýšleli nad pravidly pro herní stanoviště a relaxační zóny. Zástupci parlamentu na základě těchto podkladů vypracovali Smlouvu žáků naší školy pro herní stanoviště a relaxační zóny.

Datum: 4. 12. 2018
        1. Sepsány návrhy na vybavení relaxačních zón
        2. Navrženy prostory pro relaxační zóny
        3. Diskuze o názvu školního časopisu (spolupráce s redaktory školního časopisu)

Datum: 21. 11. 2018
        Program:
        1. Projednán úkol od pana ředitele: „Prosím žákovský parlament o zvážení vybavení včetně bezpečného umístění pro volnočasové aktivity žáků (stolní fotbálky, šipky, weykick hry,...).“
        2. Oznámit ve svých třídách a projednat návrhy. Na příštím setkání žákovského parlamentu podat zprávu (4. 12.)
        3. Diskuze o zřízení informativní nástěnky žákovského parlamentu (nástěnka u hlavního vchodu)

Datum: 23. 10. 2018
        1. Představení se: zástupce učitelů (koordinátor parlamentu), zástupci žáků