Aktuality

     • Tandemová výuka I. B a VI. B
      17. 2. 2020

      V minulém týdnu si žáci 1. B a 6. B vyzkoušeli tandemovou výuku v učebně Informatiky. Prvňáčci si připravili a sepsali text na papír, kde popisovali svoje nejoblíbenější hračky. Po příchodu do učebny se žáci rozdělili do dvojic prvňák - šesťák a společně pracovali na zadaném úkolu.

      Cílem spolupráce bylo pro prvňáky poznat prostředí počítačové učebny a nakouknout do toho, jak počítače fungují a co všechno se na nich dá zvládnout.

      Svůj text v papírové podobě předali šesťákům a společně v programu MS Word text přepisovali do počítače, upravovali formátování dokumentu, vybírali si barvu, typ a velikost písma, zkoušeli vkládat předem stažené obrázky a celkově dávali dokumentu na počítači smysluplnou podobu.

    • Tandemová výuka I. B a VI. B
    • Výsledky 3. sběru papíru
     • Výsledky 3. sběru papíru
      17. 2. 2020

      Ve čtvrtek 6. února proběhl třetí sběr starého papíru v tomto školním roce. Na dvoře školy se podařilo zaplnit další velký kontejner. Všem děkujeme za účast.
      Průběžné výsledky jednotlivců můžete vidět zde.
      Průměrné výsledky tříd přepočítané na 1 žáka můžete vidět zde.
      Další letošní sběr papíru by měl proběhnout 16. dubna.

     • Okresní kolo v přehazované pro žáky 4. a 5. tříd
      11. 2. 2020

      Okresní kolo v přehazované se konalo na ZŠ v Plotištích a šance na postup do krajského kola byla velká. V otevřené kategorii chlapci + dívky jsme směle konkurovali ostatním týmům, bohužel základní taktické chyby a nekoncentrovanost během zápasů nás o šanci postoupit připravila. Přes nadějné herní pasáže tak pro nás konečné 4. místo znamená motivaci do budoucna.

    • Okresní kolo v přehazované pro žáky 4. a 5. tříd
     • Večerníčkovy pohádky – 7. 2. 2020
      11. 2. 2020

      Při páteční návštěvě knihovny si prvňáci prověřili své znalosti večerníčkových pohádek. Hádali názvy večerníčků z krátkých úryvků, hledali pohádky kreslené stejným ilustrátorem, přiřazovali ilustrace ke knihám, odpovídali v pohádkovém kvízu. Na závěr si vyrobili Večerníčkovu čepici z novin. Domů si někteří odnášeli hned několik knih ke čtení či prohlížení.

    • Třeťáci ve Fly Zone Parku
     • Třeťáci ve Fly Zone Parku
      11. 2. 2020

      Žáci III. B vyhráli v předchozím školním roce  2. místo ve sběru papíru a jako odměnu si vybrali výlet do Fly Zone Parku v Hradci Králové. Ten nabízí řadu zábavných atrakcí, od lezeckých stěn, obřích trampolín až po místnosti s virtuální realitou. Děti si návštěvu užily a náležitě se vyřádily. 

     • Zasedání školního parlamentu 27. 1. 2020
      1. 2. 2020

      Na posledním setkání žákovského parlamentu, tentokrát také za účasti pana ředitele, se členové zamýšleli nad tím:
      a) jaký by měl být člen žákovského parlamentu,
      b) jakým způsobem sdělují spolužákům informace o činnosti žákovské parlamentu,
      c) kde se kromě od nich mohou ostatní dozvědět informace o našem žákovském parlamentu.
      Nyní se informace zpracovávají a výsledky budou zveřejněny na naší nástěnce .

    • Přijímačky nanečisto
     • Přijímačky nanečisto
      29. 1. 2020

      Ve středu 26. února 2020 proběhnou na všech hradeckých základních školách pod záštitou Magistrátu města Hradce Králové „Přijímací zkoušky nanečisto“. Žáci našich devátých tříd budou mít možnost porovnat své síly s téměř osmi sty dalších deváťáků. Během zkoušek si žáci nejen ověří své znalosti z českého jazyka a matematiky, ale také si vyzkouší, jaké to bude během opravdových přijímacích zkoušek na jimi zvolené střední školy – v cizím prostředí, s neznámými učiteli a mezi neznámými žáky.

      Věříme, že jim tato zkušenost pomůže snížit stres a nervozitu při nadcházejících celostátních zkouškách na střední školy. Budeme všem držet palce, aby se jim dařilo a dosáhli co nejlepšího výsledku.

     • Knihovna Kukleny – O dvanácti měsíčkách I. A, I. B
      28. 1. 2020

      První návštěva knihovny v roce 2020 byla věnována tématu Čas – rok, roční období, měsíce. Toto téma se dětem stalo srozumitelnějším díky vyprávění pohádky O dvanácti měsíčkách proložené plněním řady úkolů, které s časem souvisely. Vzhledem k tomu, že se tomuto okruhu věnujeme i v hodinách prvouky, program v knihovně tak nabídl možnost výuku si rozšířit. Následovalo oblíbené prohlížení a půjčování knih.

    • Knihovna Kukleny – O dvanácti měsíčkách I. A, I. B
    • Druháci v knihovně
     • Druháci v knihovně
      28. 1. 2020

      Tématem zimní čtenářské dílničky v knihovně byla poezie. Děti se seznámily s různými druhy básniček, které byly nabízeny prostřednictvím ukázek z knih. Využily své tvořivosti a nadání a skládaly rýmy a odpovídaly na hádanky. Povídání bylo ukončeno veršovanou pohádkou a výběrem knih ke čtení.

     • Hradecká laťka
      28. 1. 2020

      Ve čtvrtek 23. 1. se v hale TJ Sokola HK konal závod ve skoku vysokém – Hradecká laťka, který byl zároveň prvním závodem třídílné série Hradeckého atletického poháru. Závodu se účastnili jak mladší žáci a žákyně (V. Ižol, B. Černovská, A. Nováková, K. Žižková, T. Gruberová a A. Michaličková), tak starší žáci a žákyně (J. Karel, L. Sobotka, Š. Suchánek, B.Sobotková a A. Součková). Všichni předváděli krásné výkony a někteří dosáhli i na medailové pozice. V kategorii mladších žákyň ročník 2007 vyhrála A. Michaličková úžasným výkonem 135 cm a ve stejné kategorii ročník 2008 A. Nováková také vyhrála výkonem 125 cm.V kategorii starších žáků nám udělal radost Š. Suchánek 3. místem a jeho osobním maximem 156 cm. Všem zúčastněným moc gratulujeme.

    • Hradecká laťka
    • Život na vesmírné stanici aneb Kosmonautika a my
     • Život na vesmírné stanici aneb Kosmonautika a my
      28. 1. 2020

      Život na vesmírné stanici aneb Kosmonautika a my = téma přednášky p. Halouska v knihovně. Páťáci se zaujetím naslouchali a dozvěděli se mnoho zajímavého. Např. velikost vesmírné stanice, jak je vysoko, co vlastně astronauti dělají a jak jsou tam dlouho, stav beztíže, jak na WC, strava, hygiena, vliv stavu beztíže na svalovou hmotu, na oči. Děkujeme paní knihovnici, že vše domluvila a samozřejmě p. Halouskovi za úžasnou zajímavou přednášku, která velmi zaujala.

    • Krajské kolo ČEPS FLORBAL CUP dívky
     • Krajské kolo ČEPS FLORBAL CUP dívky
      15. 1. 2020

      V Předměřicích měly dívky po okresním kole možnost změřit síly s nejlepšími týmy z královéhradeckého kraje. Svobodné Dvořanky musely bojovat o každý míček a hrát na 110 %, aby měly v turnaji šanci uspět, protože všechny týmy již byly velmi kvalitní. Do turnaje jsme sice vstoupili vítězstvím, nicméně k poražení ostatních družstev budeme muset ještě trochu potrénovat. I přesto je 5. místo v kraji velkým úspěchem a holky nedaly soupeřkám nic zadarmo.

     • Lyžařský výcvik den pátý
      9. 1. 2020

      Celý čtvrtek naš lyžaře bohužel provázel jemný deštík. Nejprve si mysleli, že nevystrčí nos z chaty, ale nakonec celé dopoledne strávili na sjezdovce a odpoledne se všichni vydali i na běžky. Večer je navštívil příslušník Horské služby z Deštného v Orlických horách s připravenou přednáškou. Přivedl si s sebou čtyřnohého kamaráda, který je vycvičený na vyhledávání lidí z lavin.  

    • Lyžařský výcvik den pátý
    • Lyžařský výcvik 7.–9. ročník den čtvrtý
     • Lyžařský výcvik 7.–9. ročník den čtvrtý
      8. 1. 2020

      Dopoledne se všichni rozdělili do 3 skupin, ve kterých celý den soutěžili. Dopoledne se nejprve zdokonalovali v jízdě na lyžích a snowboardech a ke konci dopoledního programu je čekala první soutěž. Všichni museli na malém vleku vyjet nahoru, otočit se kolem mety a sjet slalomem dolů. Odpoledne navštívili Masarykovu chatu, kde si pochutnali na palačinkách, hranolkách a dalších dobrotách. Večer je čekal kvíz. Na konci dne učitelé všechny disciplíny vyhodnotili a vítězové získali odměnu.

     • Lyžařský výcvik 7.–9. ročník den třetí
      8. 1. 2020

      V úterý se účastníci výcviku rozdělili do 2 skupin. První skupina ráno vyměnila lyže a snowboardy za běžky a vydala se na výlet k Černému kříži. Celou cestu je provázela blankytně modrá obloha a sluníčko. Druhá skupina se zatím zdokonalovala na sjezdovce. Po obědě se skupiny vyměnily a opět se pustily do běžkování, lyžování a snowboardování.

    • Lyžařský výcvik 7.–9. ročník den třetí
    • Lyžařský výcvik den druhý
     • Lyžařský výcvik den druhý
      6. 1. 2020

      Ani probuzení do mlhavého rána neodradilo naše lyžaře od pokračování v lyžařském a snowboardovém výcviku. Na konci dne už všichni účastníci kurzu zvládli vyjet na velkém vleku a sjet po sjezdovce dolů. Zítra je čekají běžky – už se na ně všichni moc těší.

     • Lyžařský výcvik den první
      6. 1. 2020

      V neděli 5. 1. 2020 vyrazilo 33 žáků naší školy na chatu Kačenku v Orlických horách, kde budou trávit následující týden na lyžařském a snowboardovém kurzu. První den se ubytovali, naobědvali a šli otestovat sjezdovku. Začátečníci začínali na malém vleku a zkoušeli první obloučky. Ostatní lyžovali a snowboardovali na velké sjezdovce a snažili se o co nejlepší výkony, protože je učitelé rozdělovali do skupin dle výkonnosti. V chatě na všechny čekala zasloužená svačinka a výborná večeře.

    • Lyžařský výcvik den první
     • Bruslení III. a IV. tříd
      22. 12. 2019

      V úterý 17. 12. 2019 vyrazily III. a IV. třídy na zimní stadion v Hradci Králové. Některé děti stály na bruslích poprvé, jiné musely kdysi naučené pohyby oprášit a někdo se na bruslích cítil jako ryba ve vodě. Velké poděkování patří panu Luňákovi, který se dětem věnoval a naučil je spoustu nových dovedností.

    • Bruslení III. a IV. tříd
    • VI. A v Muzeu východních Čech
     • VI. A v Muzeu východních Čech
      20. 12. 2019

      Ve čtvrtek 19. 12. se po třídnických hodinách VI. A vypravila do centra. Měli jsme v plánu navštívit hradecké informační centrum, Muzeum východních Čech a Adventní trhy na Masarykově náměstí.
      V Informačním centru na Eliščině nábřeží nás paní Šubrtová seznámila s řadou služeb, které centrum nabízí. Někteří žáci si zakoupili turistické známky, magnetické vizitky, jízdní řád MHD nebo jiné upomínkové předměty. V přízemí centra jsme si prohlédli výstavu s názvem Hard and Heavy. Potom jsme zamířili do Muzea, kde jsme měli možnost vidět přednáškový sál, ředitelskou pracovnu nebo fotoateliér. Výstavní prostory uvnitř budovy jsou připravovány pro výstavu o gotice, ale měli jsme možnost prolétnout si cyklovýstavu s názvem Okolo Hradce, kde děti nejvíce zaujalo vysoké kolo.
      Z Muzea jsme šli na Masarykovo náměstí, kde někteří ochutnali nabízené speciality a jiní koupili drobnosti pro své blízké.

     • Východočeské dechové kvinteto
      20. 12. 2019

      V úterý 17. 12. 2019 k nám do školy opět zavítalo Východočeské dechové kvinteto. Krásnou hudební interpretací pohádky „Sněhurka a sedm trpaslíků“, kterou jsme měli možnost slyšet, se hudebníkům podařilo navodit nejen velmi příjemnou předvánoční atmosféru, ale také děti něco naučit. Prostřednictvím pohádky hudebníci děti seznamovaly s hudebními nástroji – hoboj, lesní roh, fagot, příčná flétna, pikola, klarinet. Vyzkoušeli jsme si, že pohádku nemusíme sledovat jenom v televizi, že hudba nám napomáhá lépe vnímat vyprávěný příběh. Na závěr jsme si všichni zazpívali a zahráli na dirigenta.

    • Východočeské dechové kvinteto
     • Vánoční sportovní turnaj 1. a 2. ročníku – 16. 12. 2019
      20. 12. 2019

      V pondělí si prvňáci a druháci užili při společném vánočním turnaji trochu pohybu navíc. Při štafetových hrách poměřili své síly, při cvičení na žíněnkách a lavičkách procvičili obratnost, hráli pohybové hry a míčové hry. Závěrečný pokřik jednoznačně potvrdil, že si děti společně strávený čas užily.

     • Důležité upozornění!
      20. 12. 2019

      Od 1. ledna 2020 dojde z důvodu efektivnějšího vedení účetnictví a rozšiřující se struktury účetnictví k oddělení  účtů – jeden účet pro jídelnu na platbu stravného a druhý účet na příjem ostatních plateb (družina, školkovné, LV, ŠVP, výlety nad 500,- Kč, ...). Podrobnější informace naleznete zde.

      Od 1. února dojde k úpravě ceny stravného, více informací zde.

    • Důležité upozornění!
    • Žáci druhého stupně na bruslích
     • Žáci druhého stupně na bruslích
      17. 12. 2019

      Podoba současného počasí určitě nenadchne žádného milovníka zimních sportů. Astronomicky je sice stále podzim a svou vládu předá oficiálně zimě až za několik dní, ale to nemění nic na tom, že mnozí zimní nadšenci již netrpělivě vyhlíží první sněhové vločky a první zamrzlý rybník. Jak to tak vypadá, budou marně vyhlížet ještě dlouho. 

      Proto více něž šedestát žáků z druhého stupně využilo možnost zabruslit si alespoň na kryté ploše a v pondělí vyrazili za tímto účelem do haly zimního stadionu v Třebechovicích. 

       

     • Schránka důvěry
      17. 12. 2019

      Snad všichni jsme se někdy ocitli v situaci, se kterou jsme si nevěděli rady, potřebovali jsme se někomu svěřit a poprosit ho o radu. Pro všechny žáky, kteří takovou pomoc a radu potřebují, ale zatím nemají odvahu přijít za „dospěláky“ osobně, ale i pro ty, kteří chtějí škole něco velmi důležitého sdělit, byla nově zřízena elektronická Schránka důvěry, kterou neleznete zde.

    • Druháci v Městské knihovně
     • Druháci v Městské knihovně
      16. 12. 2019

      V pondělí 9. 12. 2019 druháci navštívili knihovnu Wonkova, kde jim dopoledne zpříjemnil program „Jak se rodí kniha“. Děti se rozdělily do skupin a poté dostaly knihu zabalenou v zavinovačce jako novorozeně, jejich úkolem bylo vytvořit něco jako rodný list knihy tzv. Knižní kartu. Zahrály si také Kimovu hru, vyrobily záložku a nechybělo samozřejmě ani oblíbené prohlížení a půjčování knih. 

     • Adventní trhy
      15. 12. 2019

      Pátek třináctého nebyl pro naši školu určitě nešťastný, jak se o něm občas říká. V tento den jsme totiž prožili příjemné dopoledne na adventních trzích pořádaných naší školou.

      Školní lavice se proměnily v prodejní pulty a prohýbaly se pod  množstvím krásných výrobků, které připravily děti pod vedením svých učitelek při hodinách výtvarné výchovy, pracovních činnostech a v kroužku keramiky, ale také doma spolu s rodiči a prarodiči. Bylo opravdu z čeho vybírat a mnozí návštěvníci využili možnosti zakoupit adventní věnce, svícny, vánoční dekorace, perníčky i různé další drobnosti, kterými obdarují své blízké.

      Žáci devátých tříd se postarali o výborné občerstvení. Do jejich bufetu na chodbě mířili hlavně mladší spolužáci, ale třídy, které se pro toto dopoledne proměnily v cukrárny, poskytly příjemné prostředí pro posezení u kávy a zákusků hlavně pro rodiče, vyučující a také bývalé žáky naší školy, kteří se u příležitosti adventních trhů každoročně vracejí. 

      Pevně věříme, že si všichni tuto předvánoční akci užili a za rok se opět shledáme.

    • Adventní trhy
     • Krajské kolo soutěže Mladý chemik
      20. 12. 2019

      V listopadu proběhlo v devátých třídách školní kolo chemické soutěže - Mladý chemik. Jako každý rok, se pak tři nejlepší řešitelé školního kola vydali 10. 12. do Pardubic, na Střední průmyslovou školu chemickou, kde proběhlo krajské kolo. Tady už byla konkurence opravdu velká, soutěžilo zde přes 450 žáků. Naši reprezentanti - Tomáš Bartoš, Martin Vlastník a Veronika Vopršálová, si zaslouží velkou pochvalu za odvahu, protože do tohoto boje šli, množství tolika chemiků je nijak neodradilo a reprezentovali naší školu s nadšením a s úsměvem na rtech.

     • Třebechovické muzeum Betlémů - II., I. A, I. B
      16. 12. 2019

      Čtvrteční vyučování v prvních a druhých třídách nahradil tematický předvánoční výlet do TŘEBECHOVICKÉHO MUZEA BETLÉMŮ. Děti si zde měly možnost prohlédnout výstavu Králických betlémů, Dědečkových betlémů, zlatým hřebem pak byla prohlídka unikátního, více než sto let starého, Třebechovického Proboštova betlému.

    • Třebechovické muzeum Betlémů - II., I. A, I. B
    • Knihovna Kukleny – Lucka Luciperka I. A, I. B
     • Knihovna Kukleny – Lucka Luciperka I. A, I. B
      16. 12. 2019

      Ve středu 11. 12. 2019 prvňáci navštívili knihovnu v Kuklenách - čekala na ně čertice s čertovským programem „Lucka Luciperka“. Děti se seznámily s knižní postavou Luckou Luciperkou, jejím psem čertem, kterého později porovnávaly se skutečným čertem. Při skládání vět prvňáci prokázali, že čtení již pro ně není něčím neznámým. Na závěr si děti půjčily knihy na domácí čtení.

     • Čerti a Mikuláš - projektový den I. A, I. B, II.
      16. 12. 2019

      Mikuláš a čerti se v prvních a druhé třídě nesl v duchu projektového dne. Děti se Mikulášovi, čertům i andělovi věnovaly ve všech vyučovacích předmětech. V českém jazyce četli o Mikuláši a čertovi, seznámily se s legendou o svatém Mikuláši, tvořily příběhy. V matematice řešily čertovské úlohy a tvořily řetězy pro čerty podle zadaných příkladů. Vyráběli čerta, Mikuláše a anděla atd. Nechyběla ani tradiční mikulášská nadílka.

    • Čerti a Mikuláš - projektový den I. A, I. B, II.
    • Den otevřených dveří – 10. 12. 2019
     • Den otevřených dveří – 10. 12. 2019
      11. 12. 2019

      V úterý v podvečer jste mohli navštívit naši školu a vyrobit si krásné vánoční dekorace, zhlédnout řadu vystoupení našich žáků a hlavně užít si předvánoční atmosféru. Děkujeme všem za návštěvu.

     • Mikuláš, čerti a andělé
      5. 12. 2019

      Po roce se opět chodbami školy rozeznělo cinkání zvonků a řinčení řetězů. To Mikuláš se svými pomocníky – čerty, čerticemi, anděly i andělkami – přišel potěšit, a možná i trošku postrašit, žáky naší školy a obou mateřských škol. Dobroty, které andělé dětem rozdávali, si však zasloužili jen ti, kteří pekelným a nebeským návštěvníkům zazpívali nebo zarecitovali. Několik hříšníků skončilo i v pytli, ale nakonec byli všichni čerty v pořádku vráceni.

     • Výlet třeťáků do Perníkové chaloupky
      5. 12. 2019

      Třeťáci se ve středu 4. prosince podívali do Perníkové chaloupky, kde je přivítal pohádkový Ježidědek. Ten je provázel celou Perníkovou chaloupkou a ukázal dětem např. Jeníčka a Mařenku ve vězení, strašidelný les se spící princeznou, Ježíškův pokojíček nebo místnost, kde hodná Ježibaba pekla perníčky. Na závěr se děti sklouzly do pekla, ale naštěstí se všechny vrátily :-).

    • Výlet třeťáků do Perníkové chaloupky
    • SEV SEVER – Domácí mazlíčci II. třída
     • SEV SEVER – Domácí mazlíčci II. třída
      3. 12. 2019

      Ve čtvrtek 28. 11. 2019 druháci navštívili Středisko ekologické výchovy Sever. Program Domácí mazlíčci dětem přiblížil péči o zvířata chovaná v zajetí. Děti si povídaly o základních životních potřebách lidí a zvířat, ale i o zvláštních potřebách jednotlivých druhů mazlíčků. Hledaly odpověď na otázku „V čem jsme si podobní?“. Srovnávaly potřeby zvířat a lidí. Pomocí karet s obrázky mazlíčků a skutečných chovatelských potřeb vytvářely skupiny předmětů a zvířat patřících k sobě. Díky programu si rozšířily poznatky o domácích mazlíčcích z hodin prvouky.

    • Projektový den „Svatý Martin“
     • Projektový den „Svatý Martin“
      2. 12. 2019

      Prvňáci a druháci si v rámci projektového dne Svatý Martin připomněli legendu o vojáku Martinovi a zvyky spojené s tímto dnem. Kromě řady úkolů motivovaných příběhem Martina si vyzkoušeli také pečení Svatomartinských rohlíčků. Děkujeme za spolupráci našim kuchařkám, které námi vytvořené koláčky upekly. Bez jejich pomoci bychom si na koláčcích nemohli pochutnat. Tak trochu jiné vyučování jsme si všichni moc užili.

     • 9. ročník na SŠSOG
      29. 11. 2019

      Workshop a prezentace Střední školy služeb, obchodu a gastronomie byl pro deváťáky ukázkou, jak by mohlo jejich další směřování vypadat. Žáci absolvovali na stanovištích praktické ukázky oborů, které SŠSOG nabízí – fotograf, kosmetické služby, číšník, kuchař, kadeřník, zahradník atd. Ve skupinkách doprovázených současnými studenty střední školy měli žáci možnost poznat, co je v daném oboru může čekat. Vlasové kreace a tetování na rukou mnohých žáků na konci workshopu nám dalo odpověď na oblíbenost jednotlivých stanovišť

    • 9. ročník na SŠSOG
    • SEV Sever – „Od Martina po Tři krále“
     • SEV Sever – „Od Martina po Tři krále“
      3. 12. 2019

      V úterý 26. 11. 2019 si prvňáci ve Středisku ekologické výchovy Sever povídali o tom, jak naši předkové trávili období adventu a vánočních svátků. Seznámili se s maskami postav tohoto období, ale také zvyky a obyčeji s nimi spojenými. Vyzkoušeli si některé vánoční zvyky, zjistili, proč přišli tři králové až v lednu. Vedle výroby Betlému ze slaného těsta si děti bezesporu užily také hraní scének. Díky pestrým aktivitám bylo dětem umožněno rozšířit si výuku prvouky o zajímavé poznatky, ale také praktické zkušenosti. 

     • Knihovna Kukleny – „Strašidýlka v knihovně“
      3. 12. 2019

      V úterý 19. 11. 2019 prvňáci při návštěvě knihovny při programu „Strašidýlka v knihovně“ pomáhali
      správnými odpověďmi nalézt maminkám strašidlům jejich děti. Znalost strašidelného světa
      prověřovanou kvízovými otázkami prokázali na nejvyšší možné míře. Následovalo zábavné
      představení knih se strašidly, vracení a půjčování knih.

    • Knihovna Kukleny – „Strašidýlka v knihovně“
    • Florbalový turnaj pro 4. a 5. ročník
     • Florbalový turnaj pro 4. a 5. ročník
      29. 11. 2019

      Poslední z řady listopadových florbalových turnajů čekal na chlapce z 4.–5. tříd v Předměřicích. Kluci vytvořili silný tým s oporou v brance, který trápil a porazil i některé z favoritů turnaje. Z 8 týmů jsme se umístili na krásném 3. místě, postupové však bylo pouze jedno a na větší úspěch si tak musíme ještě chvíli počkat a trochu natrénovat.

     • Den otevřených dveří
      29. 11. 2019

      Pro všechny, kteří spolu s námi chtějí nasát trochu vánoční atmosféry, opět otvíráme naše dveře. Těsíme se na společné setkání při tvoření, tančení, zpívání a dalších aktivitách v předvánočním čase.

     • Páťáci navštívili Hučák
      28. 11. 2019

      Páťáci navštívili 26. 11. vodní elektrárnu Hučák HK. Informace o obnovitelných zdrojích el. energie se jim hodí k učivu přírodovědy. Zhlédli film k tématu. Vyzkoušeli si na maketách, prakticky na pokusech, jak se vyrábí el. proud. Vše se zájmem sledovali a uznali, že jim bylo vše jasně, zajímavě a přehledně vysvětleno. Tímto děkujeme týmu elektrárny za možnost účastnit se těchto prohlídek.

    • Páťáci navštívili Hučák
     • Zasedání školního parlamentu
      25. 11. 2019

      V pondělí brzo ráno se sešli zástupci jednotlivých tříd, aby pracovali ve výborech žákovského parlamentu a řešili problematiku, která spadá do jejich zájmu. Našimi výbory jsou: výbor pro vzdělávání, výbor pro bezpečnost, výbor pro sport a výbor pro kulturu. 

     • Sběr papíru – 4. 12.
      25. 11. 2019

      Ve středu 4. prosince proběhne poslední letošní sběr starého papíru. Ti, kterým doma přebývají staré noviny, reklamní letáky a další výrobky z papíru, mají možnost je dovézt ke škole mezi 7. a 8. hodinou ranní. 

    • Sběr papíru – 4. 12.
    • Celoškolní projektový den – VIDA!
     • Celoškolní projektový den – VIDA!
      22. 11. 2019

      Pondělí 18. listopadu, kdy jsme přesunuli na jeden den celou naši školu do brněnského vědecko-zábavního centra VIDA!, je za námi. A myslím, že se všichni účastních shodnou, že se akce vydařila.

      Při výukových programech, science show a při vlastní manipulaci s různými exponáty se děti seznámily s fungováním nejrůznějších zákonitostí světa kolem nás. 

      Všichni jsme měli možnost rozpoutat tornádo, ustát zemětřesení, v rotující místnosti si užít účinky odstředivé síly, rozjet ledničku na lidský pohon, v hlukové místnosti zkusit překřičet tryskáč, postavte si magnetickou sochu, sledovat, jak žije kolonie mravenců Atta, v obřím srdci se zaposlouchat do vlastního tepu, pokusit se masáží srdce zachránit lidský život a mnoho a mnoho dalšího.

     • Knihovna Kukleny II. třída
      24. 11. 2019

      Ve středu 20. listopadu navštívila II. třída opět knihovnu v Kuklenách. Náplní návštěvy knihovny bylo tentokrát přiblížení tradice svátku sv. Mikuláše a nabídka zajímavého čtení se zimní a vánoční tématikou.

    • Knihovna Kukleny II. třída
     • Projekt Skutečně zdravá škola – 9. ročník
      24. 11. 2019

      Žáci a žákyně 9. ročníku provedli výzkum zaměřený na spotřebu tekutin. Každý sledoval, kolik vody z kohoutku, balené vody (ochucené i neochucené), mléčných nápojů a dalších nápojů během dne vypije. Následně v hodinách matematiky zpracovali tabulky a grafy s přehledem celkové spotřeby za jejich třídu. Dále také vypočítali, kolik vody je spotřebováno na výrobu plastových lahví, v nichž je balená voda prodávána. Výsledek možná mnohé překvapil. Víte, že na výrobu PET lahve na jedno použití o objemu 0,5 litru je spotřebováno 1,65 l vody? 

     • Knihovna IV. B – 21. 11. 2019
      24. 11. 2019

      Třetí návštěva knihovny byla k radosti dětí inspirovaná tajemnými a strašidelnými pověstmi. Děti si přečetly velmi napínavé příběhy plné duchů a umrlců, při kterých tuhla krev v žilách. Takové ticho ve třídě dlouho nebylo.

     • Okrskové kolo ve florbale chlapců 8. a 9. ročníků
      24. 11. 2019

      Okrskové kolo v nejstarší chlapecké kategorii jsme absolvovali 19. listopadu v nesmírně vyrovnané a těžké skupině ve Smiřicích. Základní skupinou jsme se úspěšně probojovali do čtvrtfinále, kde hned několik nešťastných momentů a střel skončilo na brankové konstrukci soupeře a po obdržené brance v poslední minutě jsme se tak museli smířit s neúspěchem. I přes výsledné 6. místo kluci předvedli výborné výkony v atraktivním herním systému 3+1, kde technický handicap soupeře dokázali eliminovat nasazením a bojovností.

    • Okrskové kolo ve florbale chlapců 8. a 9. ročníků
     • Studentský běh 15. 11. 2019
      16. 11. 2019

      Studentský běh byl připomínkou událostí 17. listopadu 1989. V areálu loděnice kolem Orlice byl pořádán druhým rokem Střední zdravotnickou školou v HK. Měli jsme úspěch ve všech obsazených kategoriích, získali jsme 5 medailí z 8 startujících, doplněných i medailí v učitelské kategorii. První místa brali Šimon Trojovský a Sofie Dittrichová, skvělé 2. místo pak získal páťák Jan Srpek mezi konkurencí z 6.–7. třídy.

    • Studentský běh 15. 11. 2019
     • Setkání národů IX. B – 13. 11. 2019
      16. 11. 2019

      Žáci IX. B se již tradičně zúčastnili akce Setkání národů v Adalbertinu, kde měli možnost seznámit se s kulturou, tradicemi, místními pokrmy zemí celého světa. Po kulturním programu následovala ochutnávka těchto dobrot. Nadšení a zapojení žáků je vidět v přiložených fotografiích a videích.

    • Florbal dívky
     • Florbal dívky
      16. 11. 2019

      Dne 13. 11. 2019 se naše škola zúčastnila okresního kola ve florbalu žákyň druhého stupně. Děvčata bojovala statečně, ze skupiny se jim ale bohužel postoupit nepodařilo. Všem zúčastněným děkujeme za předvedené výkony a příkladnou reprezentaci školy.

     • Florbal chlapci
      16. 11. 2019

      V úterý 12. listopadu měli kluci z 6.–7. tříd možnost ukázat své florbalové dovednosti na turnaji v Kuklenách. V silné konkurenci obsadili konečné 4. místo a mít o trochu více sportovního štěstí v posledním zápase, radovali bychom se z 2. místa.

    • Florbal chlapci
    • America with Neil
     • America with Neil
      16. 11. 2019

      V pondělí 11. 11. proběhl v tělocvičně vzdělávací program pro ZŠ – America with Neil. Rodilý mluvčí seznamoval žáky 3.–9. třídy prostřednictvím soutěžní formy s kulturou, geografií a historií USA.
      Hudební doprovod a zvuky ozývající se z tělocvičny po celé škole byly jasným znamením, že program měl u žáků velký úspěch.

     • Muzikohraní 1. stupeň
      16. 11. 2019

      Netradiční hudební program si ve středu 6. 11. 2019 užila skupina žáků prvního stupně. Motivováni pohádkovým příběhem se žáci seznamovali s řadou netradičních hudebních nástrojů z různých koutů světa. Dětem bylo prostřednictvím prožitku umožněno poznat např. zvonkohru, didgeridoo, dešťovou hůl, tibetské mísy, tibetské zvony a činelky, šamanský buben, hudební luk, kalimbu, koncovku, brumble… Na závěr si děti vyzkoušely hru na africké bubny djembe. Interaktivní program děti zcela strhl. 

    • Muzikohraní 1. stupeň
    • SEV Sever – Strom – 1. ročník
     • SEV Sever – Strom – 1. ročník
      16. 11. 2019

      V pátek 25. 10. 2019 prvňáci navštívili poprvé Středisko ekologické výchovy Sever. Výukový program „Strom“ byl zaměřený na připomenutí rozdílů mezi listnatými a jehličnatými stromy. S využitím poslechu čteného textu žáci společně vyvodili význam stromů pro život rostlin a živočichů včetně člověka. Určeným druhům stromů přiřazovali jejich plody. V druhé části programu jsme se zabývali problematikou využívání dřeva člověkem: Kde všude využíváme dřevo? Kde se bere papír? Umíme udělat ze starého papíru nový? V závěru si žáci vyrobili vlastní recyklovaný papír.

     • Knihovna Kukleny – Harry Potter – IV. B
      4. 11. 2019

      24. října vyrazila IV. B podruhé v letošním školním roce do knihovny. Jejich návštěva byla inspirovaná příběhy Harryho Pottera. Děti měly za úkol vysvobodit uvězněné čaroděje ze školy čar a kouzel v Bradavicích. Připomněly si jejich jména a obor, který vyučují. Rozluštěním rébusu odhalily děti názvy různých draků. Svou aktivitou si vysloužily Certifikát pomocníka bradavické školy, který si samy podepsaly brkem.

    • Knihovna Kukleny – Harry Potter – IV. B
    • Knihovna Kukleny III. A
     • Knihovna Kukleny III. A
      29. 10. 2019

      Děti z III. A měly 21. října v knihovně téma strašidla. Prohlédly si knížky, ve kterých strašidla vystupují, poznávaly je podle krátkého popisu a vymýšlely jejich jména na všechna písmena abecedy. Před odchodem si vypůjčily nové knížky na čtení. 

     • Přírodovědný klokan
      26. 10. 2019

      Ve středu 16. 10. 2019 se již tradičně někteří žáci osmé a devátých tříd potrápili s Přírodovědným klokanem. Otázky byly záludné a náročné, jako každý rok, i tak se jimi žáci nakonec zvládli nějak prokousat. Na prvním místě se tak umístil Tomáš Bartoš z IX. A, který test zvládl na 70 %, 2. místo obsadil Šimon Trojovský a o 3. místo se podělili Ondřej Mečiar a Michal Skaunic, všichni z IX. A. Všem moc gratulujeme!

     • Knihovna Kukleny Halloween – II. třída
      26. 10. 2019

      Druhá návštěva knihovny byla tentokrát motivována halloweenským tématem. Na programu byla strašidla, duchové a čarodějnice. Děti se prostřednictvím různých aktivit seznámily s knihami plnými napětí a v závěru besedy si vyrobily papírového netopýra.

    • Knihovna Kukleny Halloween – II. třída
     • Okresní finále ve stolním tenise
      26. 10. 2019

      Ve čtvrtek 24. 10. jsme se zúčastnili okresního finále ve stolním tenise v ZŠ Smiřice. Jako jediná výprava jsme obsadili všechny kategorie, tzn. mladších i starších žáků a žákyň. Po krásných výkonech jsme si odvezli 1. místo v kategorii III. dívky (K.Sulková, V. Bokoch a A. Henychová), dále 2. místo v kategorii IV. dívky (B.Simonová, N. Balcarová a V. Štěničková) a ještě 3. místo v kategorii III. chlapců (V. Balcar, J. Karel, M. Podsadlo a M. Maurer). Chlapci kategorie IV. obsadili po vyrovnaných bojích 4. místo. Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme k výsledkům.

    • Okresní finále ve stolním tenise
    • Včely a příroda
     • Včely a příroda
      26. 10. 2019

      V úterý 22. října k nám do školy přijel pan Kupka, který je včelařem. Pro žáky šestých ročníků, měl připravenou přednášku o životě včel a o jejich chovu. Měl připraveno i několik praktických ukázek. Jedna z nich žáky obzvláště zaujala - během povídání mohly děti mlsat med, který jim pan včelař přinesl. Žákům se tato netradiční hodina líbila a třeba se mezi nimi najde někdo, kdo se bude včelařením v budoucnu zabývat.

     • Střípky z výuky I. B
      26. 10. 2019

      Uplynuly již bezmála dva měsíce od zahájení školního roku. Děti se za tuto dobu naučily mnoho nového. Od uvolňovacích cviků jsme se posunuli k psaní prvních písmenek, od pouhého přečtení písmene ke čtení krátkých slov. Děti sčítají a odčítají do pěti, dokáží tvořit jednoduché slovní úlohy a také porovnávat čísla. V angličtině se učí pozdravy, představování. Škola pro ně již není neznámou, dělají velké pokroky a zaslouží si velkou pochvalu.

    • Střípky z výuky I. B
     • Chystáme se do Brna
      23. 10. 2019

      Naše škola využila výzvy MŠMT Šablony II, díky kterým můžeme, kromě jiného, dětem rozšířit výuku a přiblížit získané vědomosti praxi. Na jeden celý den tedy přesuneme výuku mimo prostory školy a uskutečníme společný celoškolní projekt.

      Dne 18. listopadu vyrazíme všichni do Brna, kde na nás v zábavně vědeckém parku VIDA! čekají různé výukové programy přizpůsobené různým věkovým skupinám a na ploše 6 200 metrů čtverečných také velká expozice obsahující přes 175 zajímavých interaktivních exponátů, díky kterým mohou děti objevovat, jak funguje svět kolem nás.

      Cílem není jen seznámení s fungováním planety, lidského těla a různými fyzikálními zákony, ale také posílení vztahů mezi dětmi z různých ročníků, podpora spolupráce mezi dětmi a podpoření přátelské atmosféry mezi všemi účastníky vzdělávacího procesu na naší škole.

    • Chystáme se do Brna
    • Projektový den – Vnímejme všemi smysly
     • Projektový den – Vnímejme všemi smysly
      21. 10. 2019

      Kolik smyslů umíme použít v přírodě a jaké zážitky nám mohou poskytnout? V pátek 20. září na tuto
      otázku hledali odpověď žáci prvních tříd. V rámci kreativní vycházky pro „šest“ smyslů v okolí Hradce
      Králové děti určovaly všechny součásti lesa, diskutovaly o významu lesa, při hře „Poznej svůj strom“
      se orientovaly podle hmatu a sluchu, hra „Vůňové koktejly“ jim umožnila poznávání lesních vůní. Vše
      bylo zpříjemněno krásným slunečným počasím a přítomností kamarádů.

     • Prvňáci navštívili MŠ K Dolíkám
      21. 10. 2019

      V pátek 18. 10. 2019 si prvňáčci při návštěvě MŠ K Dolíkám zavzpomínali na staré časy. Pochlubili se svým bývalým paním učitelkám, co vše už umí, pohráli a popovídali si se svými bývalými spolužáky a samozřejmě si také užili pohybu na čerstvém vzduchu. Moc děkujeme všem paním učitelkám za výborně připravené prvňáčky.

    • Prvňáci navštívili MŠ K Dolíkám
    • Škola v přírodě 4. ročník – den čtvrtý
     • Škola v přírodě 4. ročník – den čtvrtý
      18. 10. 2019

      Rána už bývají chladná, a proto děti a paní učitelky nejprve zůstaly na základně a něco málo vypočítaly nebo se snažily poznat krásná česká přísloví. Sluníčko už ale nedalo jinak, a proto všichni vyrazili zkontrolovat, jestli ještě rostou houby, a především bylo nutné potrénovat paměť v postřehovém závodě. Odpoledne je úplně pohltilo kolo štěstí.  V této hře o trpělivost opravdu není nouze a některé děti musely být velmi trpělivé :o). Tuto vlastnost prověřili i u personálu chaty, když se děti snažily donést z pokoje co nejvíce předmětů začínajících na určité písmeno (polštářů se sešlo hned několik). Večer vrcholily týmové soutěže. Získat další body pro tým bylo možné hned ve čtyřech soutěžích. My už vítěze známe a děti vám to určitě brzy prozradí.  

     • Škola v přírodě 4. ročník – den třetí
      17. 10. 2019

      Počasí donutilo účastníky ŠVP věnovat se i školním povinnostem. Trénovali psaní pohledů a připomněli si dopravní značky. To bylo potřeba pro odpolední dopravní soutěž. Hod šiškou také našel své vítěze a zároveň přispěl dalšími body do týmové soutěže. Po večeři si děti vyzkoušely IQ hry a konečně si každá ze tříd zahrála oblíbený Dixit a Aktivity. Všechny týmy se vystřídaly u tvoření, každý si totiž (opravdu nádherně) vyzdobil látkovou tašku. Děti to moc bavilo, určitě to nebyly poslední výtvory. Den završilo živé pexeso.

    • Škola v přírodě 4. ročník – den třetí
    • Škola v přírodě 4. ročník – den druhý
     • Škola v přírodě 4. ročník – den druhý
      16. 10. 2019

      V úterý využili krásného počasí a vyrazili na celodenní výlet do ušatého města. Jestli nevíte do jakého, tak by vám děti určitě poradily, protože večer jednotlivé týmy výborně obstály v náročném kvízu. V průběhu výletu vystoupali na rozhlednu Hedeč, naučili se poznat nejznámější stromy, doplnit různá přísloví a nakoupili nějaké ty zásoby na chatu. Odpoledne se SOPTÍCI, BOBŘI, KRÁLÍCI A FEJK se svými vítěznými pokřiky (a věřte, že velmi propracovanými)  utkali o další body do celkového hodnocení. 

     • Spaní ve škole – IX. B
      15. 10. 2019

      V pátek 11.10. „spali“ žáci IX. B opět ve škole. Jedná se o oblíbenou třídní akci, kdy žáci tráví společně čas při hrách, sportovních kláních, tanečních kreacích, společné večeři a filmech. Spánku sice moc nedají, ale pokaždé si akci velice užijí. :) 

    • Spaní ve škole – IX. B
    • Škola v přírodě 4. ročník – den první
     • Škola v přírodě 4. ročník – den první
      15. 10. 2019

      Máme úžasné 4 týmy: SOPTÍCI, BOBŘI, KRÁLÍCI A FEJK. Ty se utkaly v první velké soutěži. Bylo totiž nutné posbírat všechny poztrácené drahokamy horských skřítků. Těm bylo potřeba také vyrobit domečky. Dětem se moc povedly, posuďte sami :o)…

     • Knihovna Kukleny – „Knihovnická abeceda“ I. A a I. B
      15. 10. 2019

      Žáci prvních tříd v pátek 11. 10. 2019 poprvé jako školáci (někteří úplně poprvé) navštívili knihovnu v Kuklenách. Protože se jednalo o první návštěvu knihovny, byla na programu „Knihovnická abeceda“, jejímž úkolem bylo především seznámení s prostředím knihovny, s pravidly platnými při půjčování knih, s tím, co vše si lze v knihovně vypůjčit. Děti se dozvěděly, jak se orientovat mezi regály s knihami, které knihy jsou pro ně vhodné. Po programu následovalo občerstvení a nakonec půjčování knih. Domů si děti odnášely nejen pěkné knihy, ale také příjemný pocit z návštěvy knihovny.

    • Knihovna Kukleny – „Knihovnická abeceda“ I. A a I. B
    • Návštěva prvňáků v MŠ K Meteoru
     • Návštěva prvňáků v MŠ K Meteoru
      15. 10. 2019

      Ve čtvrtek 26. 9. 2019 si prvňáčci při návštěvě MŠ K Meteoru zavzpomínali na staré časy. Pochlubili se svým bývalým paním učitelkám, co vše už umí, pohráli a popovídali si se svými bývalými spolužáky a samozřejmě si také užili pohybu na čerstvém vzduchu. Moc děkujeme všem paním učitelkám za výborně připravené
      prvňáčky.

     • Matematický orienťák
      14. 10. 2019

      V pondělí 14. října se čtveřice zdatných počtářů zúčastnila soutěže pořádané Gymnáziem J. K. Tyla „Matematický orienťák“. V soutěži, která spojuje pohyb po Jiráskových sadech a řešení zajímavých úloh se rozhodně neztratili. V konkurenci 32 dvoučlenných týmů ze základních škol a víceletých gymnázií Královéhradeckého kraje se naši kluci umístili na krásném 2. (Štěpán Suchánek a Ondřej Pelouch z IX. B) a 6. místě (Tomáš Bartoš a Šimon Trojovský z IX. A). Všem velice děkujeme za vzornou reprezentaci školy. 

    • Matematický orienťák
     • Výsledky sběru papíru
      14. 10. 2019

      Minulou středu proběhl na školním dvoře sběr papíru. Hned při prvním letošním sběru se sesbíralo celkem 6 tun papíru! Zapojili se nejen žáci, ale i ochotní rodiče, kterým touto cestou děkujeme. Nezapomeňte, že na nejlepší sběrače čeká v závěru roku odměna. Jak na tom jsou jednotlivé třídy, ale i jednotliví žáci, se dočtete zde a zde.

     • Hradecké lesy + pohádková stezka
      14. 10. 2019

      23. září vyrazili žáci III. B na túru do hradeckých lesů. Trasa začala u lesního hřbitova, pokračovala směrem k Mazurovým chalupám, odkud si děti prošly pohádkovou stezku s několika zastávkami, na kterých se vždy seznámili s konkrétní pohádkovou postavou, a končila u rybníku Výskyt. Tam si děti opekly buřty a 10 km trasu zakončily opět u lesního hřbitova.

    • Hradecké lesy + pohádková stezka
    • Knihovna Kukleny – V. třída
     • Knihovna Kukleny – V. třída
      14. 10. 2019

      Žáci si při návštěvě knihovny tentokrát připomněli 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinciho. Z pracovního listu se dozvěděli spoustu zajímavých informací o tomto umělci, bohémovi, ale hlavně talentovaném malíři. Obdivuhodné jsou nejen jeho obrazy, ale i mnoho vynálezů a nápadů.

     • Mobilní aplikace pro školní jídelnu
      10. 10. 2019

      Vážení rodiče,
      zpřístupnili jsme mobilní aplikaci strava.cz pro naši školní jídelnu. Můžete si tak vybírat, zda objednávat obědy přes počítač nebo v případě potřeby rychle zkontrolovat, změnit přes mobil. Pokud máte zájem aplikaci vyzkoušet a používat, je ke stažení pro Android na Google play i pro iOS v App store.  

    • Mobilní aplikace pro školní jídelnu
     • Netradiční sporty v hodinách TV – Flag fotbal
      9. 10. 2019

      V úterý si žáci během hodin tělesné výchovy vyzkoušeli nový sport s názvem Flag fotbal. Jedná se o nekontaktní verzi amerického fotbalu. Místo tzv. položení protihráče se snaží strhnout flagy (vlaječky), které má hráč umístěné na bocích. Žáci brali hru s nadšením a snažili se pochytit co nejvíce z pravidel. Prezentace sportu byla provedena Českou Flag fotbalovou asociací a zároveň hráči hradeckého týmu Hradec Králové Dragons. Pokud by byl zájem se sportu začít věnovat intenzivně, můžete se obrátit na učitele TV.

    • Netradiční sporty v hodinách TV – Flag fotbal
    • Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému
     • Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému
      9. 10. 2019

      V pátek 4. 10. naši školu navštívilo hradecké komorní Divadélko pro školy, jehož herci Vojtěch Líkař a Alexander Andrejs si pro žáky druhého stupně připravili literární pouť po Evropě v období romantismu. Kontaktním a zábavným způsobem podali odborný výklad o tomto období, proložili ho úryvky ze slavných literárních děl a některé žáky vtáhli do děje samotných her. Během hodiny se žáci setkali s Goethem, Hugem, Puškinem, Máchou a Vrchlickým. Diváci odměnili herce hlasitým potleskem.

     • Okresní finále atletického čtyřboje
      9. 10. 2019

      V úterý 8. října se žáci 8.–9. tříd zúčastnili atletického čtyřboje. I přes nepřízeň počasí se našim žákům dařilo. Družstvo chlapců bojovalo statečně, ale bohužel se jim nepodařilo probojovat na medailové pozice, ale družstvo děvčat se předvedlo a vybojovalo krásné 3. místo. Tímto děkujeme všem zúčastněným za předvedené výkony a příkladnou reprezentaci školy. 

    • Okresní finále atletického čtyřboje
    • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den čtvrtý
     • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den čtvrtý
      5. 10. 2019

      Probudili jsme se do veselého rána, přestože večer jsme usínali s vědomím, že Aslan zemřel, ráno se ukázalo, že díky své nevině ožil. Čekala nás velká bitva, proto jsme se pomocí rozmanitých činností vydali osvobodit co nejvíce zvířátek - hádali jsme, přiřazovali stíny, četli jsme si o nich, poznávali jsme je podle stop... Odpoledne se na nás usmálo sluníčko, což byla vynikající příležitost pro to vypořádat se s Bílou čarodějnicí jednou provždy. Sestřelovali jsme její monstra šiškami, potom jsme si vyzkoušeli bitevní vřavu a nakonec došlo na chvíli nejdůležitější – mrazivou bitvu s čarodějnicí. I za pomoci námi vyrobených štítů se ji podařilo zdolat, a pak už nic nebránilo velké oslavě. Korunovační ples proběhl tak, jak má – Petr, Zuzana, Edmund a Lucie si užili tanec, smích a společnou "židličkovanou" na závěr.

     • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den třetí
      4. 10. 2019

      Středeční ráno bylo deštivé a větrné, proto jsme raději strastiplnou Edmundovu cestu v podobě štafetových her absolvovali uvnitř chaty. Odpoledne se počasí umoudřilo a my jsme mohli vyrazit ven. Poté jsme v rámci vánoční nadílky byli obdarováni štítem, mečem, dýkou, kouzelným nápojem a lukem. Do Narnie po mnoha letech přišlo jaro a děti při pohybové hře s radostí trhaly jarní květiny, zopakovaly si, kdo žije na louce, poli, v lese a ve vodě. Konečně se také dočkaly setkání s vládcem a stvořitelem Narnie – lvem Aslanem. Pod jeho vedením se podařilo osvobodit ze spárů zlé čarodějnice Edmunda. Tím ale den nekončil. Ba naopak, po večeři jsme si prožitý příběh shrnuli pomocí pracovních listů. Před spaním jsme se opět setkali se zlou Bílou čarodějnicí a dozvěděli se, jak vysoká může být cena za záchranu kamaráda. I tento den den jsme stejně jako předchozí zakončili společným čtením.

    • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den třetí
    • Okresní kolo v přespolním běhu
     • Okresní kolo v přespolním běhu
      4. 10. 2019

      Žáci z 6.–9. tříd se zúčastnili přespolního běhu, kde podle kategorií běhali tratě dlouhé 1–2 km. Počasí nám nepřálo, k velké zimě se přidal ještě před startem déšť, který naštěstí po chvíli ustal, ale i tak byl terén nepříjemný. Všichni si sáhli na dno svých sil a ozkoušeli tak hranice svých možností. Počítal se výkon všech a sčítalo se konečné umístění pro každou školu v dané kategorii. Největší úspěch zaznamenaly dívky v mladší kategorii krásným 4. místem. Jsme rádi, že všichni v těchto nehostinných podmínkách doběhli v pořádku do cíle a mohli se jít zaslouženě domů ohřát pod peřinu a s hrnkem čaje.

     • Pozvánka na Den lesní techniky
      3. 10. 2019

      Jak se k na akci dostanete? Zvolit můžete autobus č. 9, kterým se dostanete až na konečnou stanici LESNÍ HŘBITOV. Pakování je možné na parkovišti u lesního hřbitova nebo Zděné boudy. Pokud je to možné, nejezděte na akci autem! Možnosti parkování jsou omezené.
      Během akce bude linka MHD č. 9 zajištěna velkokapacitními kloubovými autobusy a v čase od 9.00 do 17.00 hodin budou všechny spoje zajíždět až na zastávku LESNÍ HŘBITOV (nebudou končit na zastávce MALŠOVICE – U STŘELNICE).

      Parkování bude umožněno na příjezdové cestě k lesnímu hřbitovu, na parkovišti u něj a na komunikaci vedoucí lesem od Zděné boudy k ulici Na Hrázce. Parkovací poplatek činí 50 Kč.

    • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den druhý
     • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den druhý
      4. 10. 2019

      Po probuzení do slunečného rána jsme si společně rozdali bonbóny, které nás "pokoušely" celý den - děti je totiž nesměly sníst ani ztratit. Dopoledne jsme však neměli tolik štěstí jako včera, kdy jsme se potkali s hodným faunem, ale po vstupu do tajemné říše jsme narazili na zlou Bílou čarodějnici, která ovládá celou Narnii. Abychom zjistili, jak je nám Štěstěna nakloněna, zahráli jsme si hru Kolo štěstí. Po dobrém obědě a odpočinku jsme se vydali na útěk před čarodějnicí. Museli jsme pozorně sledovat okolí a také rychle utíkat. Všechny děti v tomto Postřehovém závodě uspěly a dostaly se do bezpečí bobří hráze. Den zakončily sportováním a hrami.

     • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den první
      4. 10. 2019

      Po příjezdu na Severomoravskou chatu, ubytování a výborném obědě nás přivítala ve svém horském sídle paní profesorka Kirková. Děti se dozvěděly, že si celý týden budou hrát na Petra, Zuzanu, Edmunda a Lucinku. Stejně jako oni, i my jsme se vydali na průzkum terénu. Při tom jsme narazili na tajemnou skříň, skrze kterou jsme se dostali do kouzelné země Narnie. Poté jsme se setkali se zvláštní bytostí faunem Tumnem, který nám vyprávěl smutný příběh o osudu Narnie a nakonec nás pozval do svého obydlí a pohostil. Protože v Narnii vládne věčná zima, soutěžili jsme v rychlém oblékání, nanosili jsme faunovi zásoby jídla a postavili narnijské domečky v lese.

    • Škola v přírodě 1. a 2. ročník – den první
    • Spikeball
     • Spikeball
      3. 10. 2019

      V tomto týdnu si žáci 7.–9. tříd vyzkoušeli v rámci TV nový netradiční sport s názvem Spikeball, který se v České republice již několik let provozuje s účastí na mezinárodních turnajích. Žáci se seznámili s pravidly tohoto sportu a pokusili se o základní údery, výměny a zároveň se zasmáli nad svými prvními neúspěšnými pokusy. Všechny hodiny probíhaly pod vedením reprezentantky ČR, která naší škole jménem této sportovní asociace darovala několik setů na Spikeball, takže si hru můžeme vyzkoušet a trénovat i v dalších hodinách. V případě zájmu si žáci můžou sety zapůjčit i domů.

    • Knihovna Kukleny – III. A
     • Knihovna Kukleny – III. A
      1. 10. 2019

      Při návštěvě knihovny žáci III. A zavzpomínali na prázdniny, procvičili si paměť a dozvěděli se zajímavosti o tom, jak některá zvířata spí. Využili i informace z hodin prvouky o cestování MHD, dopravních značkách a pravidlech.

     • Sportovní den s Městskou policií
      27. 9. 2019

      Žáci z druhého stupně reprezentovali svou třídu tříčlenným týmem ve složení 2 chlapci + 1 dívka na Sportovním dnu s Městskou policií na Stříbrném rybníku v HK. Soutěžili s ostatními základními školami z HK nejen v běhu, ale i úkolech na připravených stanovištích. Měli například za úkol správné poskytnutí první pomoci. Velký úspěch zaznamenali 1. místem žáci z IX. A – Michaela Pancáková, Tomáš Bartoš, Šimon Trojovský a zároveň ve své kategorii obsadil 2. místo tým VI. B – Klára Žižková, Marián Lhoták a Antonín Hendrych. Společně si na závěr opekli buřty a vyzkoušeli během dne mnoho stanovišť jak sportovních, vzdělávací stanoviště Městské policie, tak stanovišť připravených středními školami z HK v rámci jejich prezentace.

    • Sportovní den s Městskou policií
     • Logická olympiáda 2019
      8. 9. 2019

      Pro všechny ve věku 3–20 let, kteří rádi přemýšlí a chtějí porovnat své síly s ostatními, je tu soutěž Logická olympiáda pořádaná Mensou ČR.

      KAŽDÝ soutěžící se musí registrovat na www.logickaolympiada.cz. Registrace z minulých let nejsou platné! Registrace soutěžících probíhá do 30. září 2019. Rádi bychom požádali především rodiče dětí mladších 15 let o spolupráci a pomoc s registrací, protože je potřeba, aby rodič (případně jiný zákonný zástupce) souhlasil se zpracováním osobních údajů dětí pro účely soutěže.

      V období registrace probíhá také korespondenční soutěž
      (https://www.logickaolympiada.cz/koresp_soutez/), jeden vylosovaný výherce v každé věkové kategorii vyhraje karetní rébusy IQ Fitness z řady Mozkovna od Albi.

      Nejlepší soutěžící v kategoriích A, B a C postupují do krajského kola a dále do finále na Pražském hradě.

      Další informace o Logické olympiádě 2019 a důležité termíny jsou uvedeny na webu soutěže a také v přiloženém PDF souboru. 


      Letak_LO_2018_01.pdf

      Logicka_olympiada_2019_pro_skoly.pdf

       

     • Evropský den mobility
      19. 9. 2019

      V rámci Evropského týdne mobility jsme ve čtvrtek ráno přijeli do školy na kole nebo koloběžce a někteří šli dokonce pěšky. Na školním dvoře se tak sešla celá stovka účastníků, kteří s námi tento den podpořili a můžou tak mít ze sebe dobrý pocit. Děkujeme!

    • Evropský den mobility
    • Knihovna V. třída
     • Knihovna V. třída
      19. 9. 2019

      Páťáci navštívili knihovnu v Kuklenách. Paní knihovnice si pro ně připravila velice zajímavé aktivity. 
      Z řady obrázků si vybírali ten, který jim nejvíce připomínal zážitek z prázdnin. Dále k obrázku vymýšleli název knihy. Zvítězila úžasná fantazie, smysl pro hru a zábavu. Všichni se shodli, že je to opravdu bavilo.

     • Kroužky otevřené ve školním roce 2019/2020
      19. 9. 2019

      Dle počtu přihlášených žáků byla na základě rozhodnutí ředitele školy upravena nabídka kroužků pro školní rok 2019/2020. Od 23. září budou spuštěny kroužky uvedené zde.

      Platba bude provedena v hotovosti vedoucím kroužků do konce tohoto týdne nebo na první hodině kroužku. Vedoucí potvrdí převzetí peněz do zprávy rodičům v EŽK. Dohlašování na otevřené kroužky, které ještě nejsou naplněny, je možné do 22. září 20:00.

     • Dotazník pro zpracování bezpečnostní analýzy v Hradci Králové
      17. 9. 2019

      Magistrát města Hradec Králové si Vás dovoluje tímto oslovit v souvislosti s přípravou nové Koncepce prevence kriminality v Hradci Králové na období 2020-2024. Město tímto dokumentem schváleným volenými orgány deklaruje, že považuje funkční systém prevence kriminality za důležitou oblast, díky které je možno prostřednictvím cílených opatření dosáhnout snížení trestné činnosti a zvýšení pocitu bezpečí občanů města.

      Dokument je zpracován na čtyřleté období pravidelně od roku 2012. Jeho součástí je bezpečnostní analýza a na ni navazuje stanovení priorit, konkrétních cílů a opatření, která se budou naplňovat. Na konkrétní rok je připravován akční plán, ve kterém je podrobně rozpracováno, které aktivity a jakým způsobem budou realizovány.

      Podkladem pro zpracování bezpečnostní analýzy budou data získaná prostřednictvím DOTAZNÍKU, který bude funkční v období od 16. 09. do 16. 10. 2019

      https://www.hradeckralove.org/pocit-bezpeci-v-hradce-kralove-dotaznik/d-70121/p1=27427

    • Úřad práce – volba povolání
     • Úřad práce – volba povolání
      16. 9. 2019

      Třída IX. A se 16. září zúčastnila programu na téma volby povolání, který pořádá úřad práce. Žáci se dozvěděli o poradenských službách, které mohou využít při vlastní volbě střední školy. Zkusili odhadnout, jaká bude náplň povolání, se kterými se možná v budoucnu setkají, např. upcyklátor, telechirurg ... a pokusili se vybrat tu nejlepší školu pro fiktivní žáky na základě znalosti jejich zájmů a schopností. Všichni si vedli dobře, tak jim přejme, aby byli podobně úspěšní i při výběru střední školy, na kterou se za rok sami vydají.

     • Jičín – město pohádky
      13. 9. 2019

      Ve čtvrtek 12. 9. 2019 se děti ze čtvrtých a páté třídy vydaly na exkurzi do města Jičín. V Jičíně probíhá 29. ročník festivalu Jičín – město pohádky. Děti mohly navštívit tvořivé dílničky, vyzkoušet si jízdu na handbiku, zhlédnout divadelní představení, nakoupit si suvenýry. Potkávali jsme maskoty známých pohádkových postav – Pat a Mat, Králíci z klobouku nebo Večerníček. Letos byl obzvlášť velký zájem o malování na obličej, fotogalerie napoví. Zájemci se rovněž podívali na Valdštejnské náměstí z výšky ochozu věže a měli za úkol spočítat schody. Nám vyšlo 152, až se tam pojedete podívat, prosím, zkontrolujte to :o). 

    • Jičín – město pohádky
    • Adaptační dny 6. ročníku
     • Adaptační dny 6. ročníku
      12. 9. 2019

      Šesté třídy zahájily nový školní rok adaptačními dny. Ve čtvrtek 5. 9. se obě třídy vydaly do Smiřic, kde pro ně pan Raszka z Domu dětí a mládeže připravil orientační běh v místním zámeckém parku. Nejprve žáky rozdělil do skupin napříč třídami, děti utvořily deset týmů a vtipně je pojmenovaly. Každý žák dostal svou kartičku s číselnou kombinací kontrol, které musel podle mapy oběhnout. Na startu pak stály tyto týmy: Dragon Fruit, Ananas, Okurky, Jablka, Klokani, Avokáda, Mickey Mouse, „Franta je nejlepší“, Banáni, Manga, které štafetovým způsobem svedly boj o nejlepší čas. Na prvním místě se umístil tým Mickey Mouse, druhé místo obsadil tým Okurky a třetím místo získal tým Avokáda. Po obědě se obě třídy vrátily do parku, kde už každá zvlášť měla svůj program.

      V pátek 6. 9. čekal žáky program v Lanovém centru na Stříbrném rybníku, kde instruktorky rozdělily všechny do skupin a děti si postupně prošly všechna stanoviště, kde si vyzkoušely svou sílu, odvahu i spolupráci. Během těchto dnů měly děti možnost spolu více komunikovat a díky cíleným aktivitám se  poznaly i v jiných situacích, než které nabízí prostředí školy.

    • Dopis rodičům
     • Dopis rodičům
      11. 9. 2019

      Všem rodičům je určeno několik slov ředitele školy na úvod školního roku. Přečtěte si o tom, co se povedlo v minulém školním roce a co nás čeká v tom letošním. Více zde.

     • Nová koncepce předmětu pracovní činnosti
      8. 9. 2019

      Pro tento školní rok jsme připravili zcela novou koncepci výuky předmětu pracovní činnosti. V návaznosti na celospolečenskou poptávku po technicky vzdělaných absolventech jsme se rozhodli do učebního plánu tohoto předmětu zařadit výukové bloky zaměřené na širokou škálu technických oborů za využití moderních výukových prostředků.

      Žáci se při výuce setkávají s ručním obráběním běžných materiálů formou výroby atraktivních či mechanických modelů. Na výukových strojích se seznámí se strojním obráběním – soustružením. Pomocí výukových stavebnic Fischer-Technik si budou ověřovat mechanické a fyzikální principy včetně stavby modelů převodovek či strojů na zelenou energii. Výukové sady Lego-Education umožní žákům proniknout do tajů programování jednoduchých robotů. Žáci se naučí vytvářet modely v 3D zobrazení a následně si je budou tisknout na 3D tiskárnách. Pro nižší ročníky nesmíme zapomenout na stavebnice Merkur a Walachia pro rozvoj motoriky a systematického myšlení. Znalosti z elektrotechniky si vyzkoušíme na stavebnicích Boffin.

      Současně se změnou učebního plánu proběhla i kompletní rekonstrukce velmi zanedbané školní dílny. Z dílny jsme vytvořili moderní multifunkční prostor, který slouží nejen předmětu pracovní činnosti. Na předmět Pracovní činnosti navazuje nově otevřený volitelný předmět Technická a digitální praktika v 6. a 7. ročníku.

      Pevně věříme, že tato nová koncepce daleko lépe představí technické obory našim žákům a žákyním a někteří si následně zvolí technický směr svého dalšího vzdělávání.

     • Kroužek Bricks 4 Kidz
      8. 9. 2019

      I v letošním školním roce bude možné navštěvovat v prostorách naší školy kroužek Bricks 4 Kidz. 

      Tyto koužky v sobě propojují vědu, techniku, strojírenství a matematiku. Při aktivitách se děti baví a zároveň nevědomky rozvíjejí důležité dovednosti, jako je například řešení problémů, schopnost spolupráce a umění komunikovat. Kromě toho získávají díky plnění nových výzev vyšší sebevědomí. Kroužky vedou zkušení a školení lektoři, se kterými si děti užijí spoustu legrace.

      Další informace získáte na stránkách pořadatele.

     • Kroužky pro školní rok 2019/2020
      5. 9. 2019

      V sekci pro žáky byla právě zveřejněna nabídka kroužků pro školní rok 2019/2020.

      V letošním školním roce bude probíhat přihlašování na kroužky v aplikaci Edupage.

      Podrobný návod, jak přihlásíte vaše dítě, najdete na webu školy v záložce Návody Edupage

      Přihlašování na kroužky bude zahájeno v pondělí 9. 9. 2019 v 17:00 a bude ukončeno v pátek 13. 9. 2019 ve 20:00.

      V sobotu 14. 9. 2019 rozhodne ředitel školy o tom, které kroužky budou otevřeny. V případě malého zájmu, může být kroužek zrušen. Pokud by u nějakého kroužku byla překročena jeho kapacita, může ředitel školy rozhodnout o vytvoření další skupiny v jiném termínu.

      V týdnu od 16. 9. do 20. 9. budou vedoucí kroužků vybírat v hotovosti danou částku.

      Kroužky budou zahájeny v týdnu od 23. 9. 2019

       

     • Ukliďme Svobodné Dvory
      3. 9. 2019

      Také vám není lhostejné, v jakém prostředí žijeme a jak se lidé chovají k naší Zemi? Pak se pojďme společně zapojit do akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko“.

      V České republice se poprvé tato akce uskutečnila v roce 1992 a během dalších let přibývali další nadšenci, kterým není budoucnost naší přírody lhostejná. Na jaře roku 2019 proběhl 1. ročník této akce také ve Svobodných Dvorech a nyní máme možnost zapojit se do úklidu znovu.

     • Veselá věda
      3. 9. 2019

      I v letošním školním roce budou mít žáci naší školy možnost navštěvovat kroužek zábavných “skorovědeckých” pokusů z chemie, fyziky a biologie pro děti z 1. stupně ZŠ. Přihlášky a více informací na: www.veselaveda.cz.

      Posláním Veselé vědy je rozvoj dětí, jejich přirozené zvídavosti a talentů prostřednictvím podpory zájmu o zkoumání přírody a jejích zákonitostí. Děti díky vlastní zkušenosti s objevováním světa přírodních věd získávají pozitivní postoj ke světu vědy, výzkumu a k technickým oborům. Veselá věda působí od roku 2011 v mnoha městech po celé republice, organizuje kroužky, projektové dny a příměstské tábory.

      Kroužek na naší škole bude probíhat od začátku října, 1x týdně, 60 minut. Za pololetí se mohou děti těšit na 15 lekcí.

     • EduPage
      30. 8. 2019

      Od školního roku 2018/2019 začala naše škola používat systém EduPage. V prvním roce bylo možné se s EduPage seznámit na webových stránkách školy, kde byl zpřístupněn přehled plánovaných akcí v kalendáři, jídelníček, rozvrhy, suplování atd. Rodiče žáků a žákyň testovacích tříd již mohli využívat více výhod EduPage a reakce byly veskrze pozitivní.

      Od školního roku 2019/2020 budou prostřednictvím EduPage dostávat informace o prospěchu a chování dětí všichni rodiče. Své účty budou mít vytvořeny i děti 4. až 9. ročníku. Bude možné nahlížet do elektronické žákovské knížky, zadávat elektronicky omluvenky, zasílat zprávy vyučujícím atd. 

      EduPage je dostupný přes počítač připojený na internet a v podobě aplikace i přes tzv. chytrý telefon.

      V pondělí 2. září budou žákům rozdány formuláře, kde vás poprosíme o kontrolu údajů a hlavně o sdělení mailové adresy, kterou používáte. V zájmu hladkého průběhu zavedení účtů vás prosíme o navrácení zkontrolovaného a doplněného formuláře již v úterý 3. září.
      Nejpozději do čtvrtečního večera Vám bude na vaši mailovou adresu zaslána zpráva s přístupovými údaji do vašeho účtu na EduPage. Ovládání je zcela intuitivní, přesto jsou pro vás k dispozici návody. Pro zájemce z řad rodičů bude ve dnech 9. až 11. září vždy od 17 do 19 hodin k dispozici počítačová učebna, kde vám rádi vše ukážeme a vysvětlíme osobně.

      Věříme, že brzy objevíte výhody tohoto systému a že poslouží k zefektivnění naší vzájemné spolupráce.

       

     • Zkrácené vyučování
      30. 8. 2019

      V prvním týdnu školního roku 2019/2020 bude upravena délka vyučování. 
      V pondělí začneme v 8:00 a rozejdeme se po první úvodní hodině. V úterý budou žáci prvního stupně končit v 11:40 a žáci 2. stupně ve 12:35. Od středy bude probíhat výuka dle platného rozvrhu hodin.

     • Evropský týden mobility 2019
      25. 8. 2019

      Kampaň EVROPSKÉHO TÝDNE MOBILITY se snaží upozorňovat na neustálý nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Jedná se o nejrozsáhlejší kampaň na světě, která se koná od roku 2002, vždy v týdnu od 16. do 22. září. Cílem kampaně je podpořit zavádění opatření směřujících k udržitelné dopravě a motivovat občany vyzkoušet i jiné způsoby dopravy než automobil.
      Projděte se tedy a zažijte město jinak.
      Více v letáčku.

     • Bezpečné nábřeží 2019
      25. 8. 2019

      Ve čtvrtek 5. září budete mít jedinečnou možnost vidět techniku policistů, hasičů, vojáků, záchranářů a dalších profesí. Akce Bezpečné nábřeží 2019 proběhne na Eliščině a Smetanově nábřeží a její součástí budou nejen ukázky techniky a spolupráce jednotek integrovaného záchranného systému, ale také závody dračích lodí.

     • Všestarská oslava cibule a mléka
      22. 8. 2019

      Nevíte, jak strávit první víkend nového školního roku? Můžete se zúčastnit akce Všestarská oslava cibule a mléka, která se uskuteční 7. září 2019 od 9:00. V minulosti se v rámci této akce konala přehlídka kvalitních regionálních potravin, gastroshow, prohlídka areálů družstva, možnost návštěvy kravína, přehlídka zemědělských strojů, projížďka v kočárech, workshopy pro děti i dospělé a další zajímavé aktivity. Více informací naleznete na stránkách
      https://www.oslavavsestarskecibule.cz/.

     • 8. ročník Festivalu sportu
      21. 8. 2019

      Na 50 královéhradeckých sportovních organizací bude 8. 9. 2019 prezentovat svoji sportovní činnost na již 8. ročníku projektu Festival sportu, který se potřetí uskuteční v krásném prostředí Jiráskových sadů.

      Návštěvníci všech generací si na vlastní kůži mohou vyzkoušet na 50 druhů známých, či méně známých sportovních odvětví, mimo jiné třeba: sportovní šerm, aikidó, squash, ragby, sportovní střelbu, billiard, golf, box či street dance.    

      Pro ty nejaktivnější účastníky je v rámci projektu Festival sport připravena hra s názvem Hradecký dvanáctiboj, ve které mohou získat při vyzkoušení minimálně 12 druhů libovolných sportů a odevzdání hrací karty ve stánku hlavního organizátora drobnou odměnu – pravidla hry naleznete níže. V roce 2018 se soutěže Hradecký dvanáctiboj aktivně zúčastnilo více než 1 000 návštěvníků.   

      Pokud vás některý z předváděných či vyzkoušených sportů zaujme, můžete využít přítomnosti kvalifikovaných trenérů a sportovců, kteří rádi zodpoví položené dotazy.  

      Vstup na Festival sportu je ZDARMA. 

      Více informací zde a zde.

    • Divadelní představení VI. třídy
     • Divadelní představení VI. třídy
      1. 7. 2019

      Poslední středeční dopoledne školního roku 2018/2019 nám všem zpříjemnili šesťáci s paní učitelkou Zinou Duškovou. Při hodinách dramatické výchovy si nacvičili tři divadelní kousky, kterými pobavili své spolužáky, vyučující i rodiče. Za scénku ze školního prostředí i pohádky Popelku a Mrazíka si všichni zasloužili velký potlesk.  

     • Konec školního roku
      1. 7. 2019

      O známkách už je rozhodnuto, a tak se všichni snaží využít zbývající hodiny školního roku 2018/2019 co nejpříjemněji. Většina dětí zcela automaticky sáhla po společenských hrách, z čehož máme všichni velkou radost. Vzájemná přátelství utužili při partiích šachu, karetních i dalších hrách.

    • Konec školního roku
    • Dějepisná exkurze
     • Dějepisná exkurze
      28. 6. 2019

      V rámci výuky dějepisu navštívili žáci 8. a 9. ročníku koncentrační tábor v Osvětimi. Přejme všem, ať podobné hrůzy už nikdy nikdo nezažije...

    • Když můžeme, pomůžeme – Kamínková benefice
     • Když můžeme, pomůžeme – Kamínková benefice
      27. 6. 2019

      S dětmi různých ročníků napříč školou jsme se zapojili do 8. ročníku charitativního projektu Kamínková benefice. Každý omalovaný kamínek pomůže centru rané péče Sluníčko, které pomáhá rodinám s dětmi s postižením – autismus, Downův syndrom, zrakové postižení a jiné mentální i fyzické postižení. V loňském roce pečovalo o 135 rodin z celého Královéhradeckého kraje. Péči poskytují, v domácím prostředí rodiny zdarma. Všechny omalované kamínky budou na prodej 26. a 27. června v rámci divadelního festivalu v Žižkových sadech u fontány. 

     • Výlet do ZOO – 1. a 2. ročník
      27. 6. 2019

      V pátek 14. 6. 2019 se prvňáci a druháci vydali na školní výlet do ZOO Dvůr Králové. Pozorování zvířat, seznamování s pro nás neznámými druhy, rozšiřování povědomí o těch známějších, ale také samozřejmě hra na hřišti a nezbytné občerstvení v bufetu, to a ještě mnohem více, vedlo k nádherně prožitému dopoledni a posílení kamarádství mezi prvňáky a druháky.

    • Výlet do ZOO – 1. a 2. ročník
     • Sportovní den 1. stupně
      27. 6. 2019

      21. června jsme v rámci Olympijského víceboje žáků 1. stupně ZŠ společně zjišťovali, pro jaké sporty mají naši žáci přepodklady. Na programu byl sprint na 30 m, sedy-lehy, hod medicimbalem, trojskok, kliky, hod míčkem atd. V 1. ročníku se soutěžilo ve smíšené kategorii, ve 2.–5. ročníku v kategorii dívky a chlapci. Soutěž byla zaměřena na porovnávání sportovní všestrannosti žáků a žákyň. V disciplínách víceboje byly zahrnuty kategorie, které mapují celkový tělesný rozvoj žáka. Každá sportovní disciplína se převádí na body dle tabulek Sazka olympijského víceboje. Bodové hodnoty jsou porovnatelné s ostatními soutěžícími v celé České republice.

    • Sportovní den 1. stupně
    • Rozloučení s IX. třídou
     • Rozloučení s IX. třídou
      27. 6. 2019

      Hlavním programem dnešního dne bylo loučení s deváťáky. Devět let uteklo jako voda a přestože se mnohým ani moc nechce, nezbývá než se po úspěšném absolvování základní školy vydat na cestu k dalšímu stupni vzdělávání. Deváťáci se po prázdninách vydají na zvolené střední školy – jejich kroky povedou např. na gymnázia, obchodní akademii, průmyslovku, střední pedagogickou školu, ... JSME RÁDI, ŽE JSME MĚLI MOŽNOST VÁS POZNAT A POTKÁVAT A PŘEJEME VÁM MNOHO STUDIJNÍCH I OSOBNÍCH ÚSPĚCHŮ!

    • Prázdninové čtení – knihovna Kukleny 1. třída
     • Prázdninové čtení – knihovna Kukleny 1. třída
      27. 6. 2019

      Při poslední letošní návštěvě knihovny se prvňáci seznámili s knihami, které jim přes prázdniny mohou pomoci zahnat nudu např. za deštivého počasí, případně navodit příjemný pocit před spaním. Kromě toho opět prokázali, že na čtenáře byli pasováni právem, protože dokázali splnit mnoho úkolů, jejichž řešení museli nalézt v knihách.

    • Knihovna Kukleny – Fantastická zvířata a kde je najít? II. A, II. B, III. B
     • Knihovna Kukleny – Fantastická zvířata a kde je najít? II. A, II. B, III. B
      25. 6. 2019

      V pondělí 10. června vyhlásila Knihovna Města HK v Kuklenách pátrací akci „Fantastická zvířata a kde je najít?“ Naši druháci spolu s žáky III. B u toho nemohli chybět. Po Kuklenách se rozprchlo hejno podivných tvorů, naši malí detektivové se vydali po jejich stopách a tím pomohli čarodějům tyhle uprchlíky najít dřív, než se o nich dozvěděli mudlové. Dobrodružství v podobě pátrací akce jsme si všichni užili.

     • Zasedání žákovského parlamentu
      25. 6. 2019

      Žákovský parlament se v tomto školním roce sešel naposledy. Při společné snídani padla diskuze o možnosti pokračování stávajících členů parlamentu i v příštím školním roce. Tedy možnost víceletého volebního období.  Návrh byl členy parlamentu schválen a předán k projednání panu řediteli.

    • Zasedání žákovského parlamentu
    • Výlet VI. třída – Fajnpark
     • Výlet VI. třída – Fajnpark
      24. 6. 2019

      Ve čtvrtek 13. 6. podnikla VI. třída výlet do Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou. Všichni si to náramně užili, a to i díky počasí, které nám přálo. Jak holky, tak kluci se vyřádili na autíčkách, trampolínách a jiných atrakcích. Nejzábavnější byl ovšem bazének s krásně teplou vodou. Domů se všichni vraceli vyčerpaní, ale plni zážitků.

    • Školní výlet VIII. A
     • Školní výlet VIII. A
      19. 6. 2019

      Tři dny v příjemném prostředí Teplických a Adršpašských skal prožila VIII. A. 
      10. června vyrazili kluci a holky do Teplic nad Metují, kde si užili společně strávené chvíle naplněné turistikou mezi skalami, zkoumáním přírody, společnými hrami, stavbami hrází v říčce tekoucí za chatkami v kempu a dalšími pohodovými aktivitami. Všichni, včetně paní učitelek, byli z výletu nadšení a ani se jim nechtělo domů. 

     • Vyhodnocení soutěže ve sběru papíru
      19. 6. 2019

      Výsledky celoroční soutže tříd i jednotlivců ve sběru papíru jsou tu. Děkujeme všem, kteří na sběru podíleli, a doufáme, že v příštím školním roce se podaří sebrat alespoň takové množství jako letos.

    • Dopravní hřiště IV. třída
     • Dopravní hřiště IV. třída
      19. 6. 2019

      V úterý 18. 6. 2019 trénovali na dopravním hřišti v Třebši budoucí účastníci silničního provozu, naši čtvrťáci, protože dovršili 10 let věku.

      Nejdříve si chování v dopravě vyzkoušeli jako chodci. Zopakovali si řešení křižovatek nejen řízením semaforů, ale i podle dopravních značek. Kdo pozorně neposlouchal policistky MP, tomu se na kole příliš nedařilo.

      Nakonec si tento den užili a bude pro ně určitě příjemným a poučným vstupem do role mladého cyklisty.

     • Zemědělský den Mžany 2019
      19. 6. 2019

      IV. třída byla dne 14. 6. 2019 pozvána na Zemědělský den.

      Děti se dozvěděly zajímavé informace o chovu krav. Plnily zajímavé poznávací úkoly na stanovištích. Projely se na sekačce, mohly nasednout do moderního traktoru.

      Dostaly kravíka, koláč a za splnění úkolů zmrzlinu.

      Možná se po této zajímavé exkurzi někdo z dětí v budoucnu bude věnovat tomuto, dnes poněkud opomíjenému oboru - zemědělství.

    • Zemědělský den Mžany 2019
    • Učení zážitkem – IX. třída
     • Učení zážitkem – IX. třída
      15. 6. 2019

      Deváťáci navštívili Filozofickou fakultu UHK, kde pro ně byl studenty učitelství připraven workshop Od hospodářské krize k občanské svobodě (1929–1989). V druhé místnosti žáky čekala úniková hra Život v protektorátu. K propojení učiva dějepisu a výchovy k občanství došlo prostřednictvím metod zážitkové pedagogiky.

     • Republikové finále ve vybíjené – dívky
      13. 6. 2019

      Dívky ze IV., V. A, V. B úspěšně, v duchu fair play, reprezentovaly náš kraj a naši školu na republikovém finále ve vybíjené, které se konalo v Kempu Pecka.

      Ve dvou dnech 10.–11. 6. 2019 v nelehkých podmínkách (za velkého vedra) sehrály vítězné zápasy ve skupině a postoupily do dalších zápasů z prvního místa. Další zápasy hrály stále se stejným nasazením, ale už se tak nedařilo.

      Obsadily sedmé místo v republice. Což je nádherné.
      Děvčata děkujeme, zasloužíte si obdiv a velikou pochvalu.

      Foto: zleva leží: Pavlína Ježková, Nikola Baková; klečí: Klára Žižková, Tatiana Dittrichová, Erika Langerová; stojí: Barbora Černovská, Adéla Henychová, Viki Bokoch, Katka Maurerová, Barbora Víšková, Mirka Česáková, Karolína Sulková

    • Republikové finále ve vybíjené – dívky
    • Bylinky nejen v kuchyni
     • Bylinky nejen v kuchyni
      10. 6. 2019

      Při páteční návštěvě Severu si děti vyprávěly o bylinkách. Programem je provázela bába Kořenářka a příběh „Jak Krakonoš soudil“. Děti se dozvěděly jak bylinky využívali naši předkové a jak je využíváme v současnosti. Řadu z nich mohly důkladně prozkoumat, očichat či ochutnat. V závěru si všichni žáci vyrobili mýdlovou bylinkovou kouli do šatníku.

     • Pasování budoucích prvňáčků
      10. 6. 2019

      Čtvrtek 6. 6. 2019 se pro naše předškoláky stal slavnostním dnem. Po splnění úkolů, které si pro ně připravili naši deváťáci byli pasováni na školáky. Deváťaci jim tak symbolicky předali štafetu. Svého úkolu se zhostili na jedničku, stejně tak jako naši budoucí prvňáčci. Těšíme se, až se s nimi budeme potkávat každý den.

    • Pasování budoucích prvňáčků
    • Den dětí
     • Den dětí
      9. 6. 2019

      V sobotu 1. června 2019 TJ Slavoj Svobodné Dvory ve spolupráci se ZŠ Svobodné Dvory uspořádal soutěžní odpoledne pro děti, které tento den slavily svůj svátek. Na hřišti u sokolovny se sešlo několik desítek dětí, které si chtěly užít sportování i zábavné soutěže. Vedle drobných soutěží jako např. přenášení míčku na lžíci, srážení plechovek, skok v pytlích, překonání vytyčené dráhy poslepu, hod na cíl, si děti mohly zajezdit také na koloběžkách či kolech, odvážní mohli zdolávat opičí dráhu. Po splnění úkolů na děti čekaly drobné odměny a samozřejmě také možnost občerstvit se.

     • Školní výlet – 5. ročník
      7. 6. 2019

      Na závěr školního roku páťáci podnikli výlet do Fajnparku v Chlumci nad Cidlinou. Cestovali vlakem. V areálu parku si vyzkoušeli různé pohybové a zábavné aktivity a celý den si užili. Přálo jim i počasí.

    • Školní výlet – 5. ročník
    • Hradecké sportovní hry
     • Hradecké sportovní hry
      7. 6. 2019

      Dne 5. 6. 2019 se naše škola zúčastnila Hradeckých sportovních her, kam přijeli zástupci celkem 16 škol. Naši školu reprezentovali vybraní žáci z druhého stupně. Všichni reprezentanti bojovali statečně a někteří vybojovali i krásná medailová místa. Gratulujeme Jakubu Krásovi k 2. místu v hodu kriketovým míčkem a Anetě Hloucalové k 1. místu v běhu na 60 m.
      Všem zúčastněným děkujeme za předvedené výkony a vzornou reprezentaci školy

     • Volitelné předměty na školní rok 2019/2020
      2. 6. 2019

      Budoucí šesťáci a sedmáci si budou moci pro příští školní rok vybrat z pěti volitelných předmětů. V nabídce jsou: matematický seminář, přírodovědná praktika, technická a digitální praktika, společenskovědní praktika a netradiční sportovní hry. Více informací o náplni jednotlivých předmětů naleznete zde, další informace pak zde.​​​​​​​

     • Den dětí – I. třída
      4. 6. 2019

      Oslava Dne dětí v 1. třídě proběhla v herním duchu. Nejdříve si děti rozehřály své hlavičky matematickými, jazykovými a deskovými hrami. Po přemístění na hřiště si všichni zasoutěžili ve štafetách, zahráli míčové a pohybové hry a zajezdili na koloběžkách. Oslava byla zakončena sladkou osvěžující odměnou v podobě nanuka. Děti odcházely s úsměvem na tváři.

    • Den dětí – I. třída
     • Vyhlášení výsledků sportovního dne
      7. 6. 2019

      V úterý 28. května se sešel celý druhý stupeň a žáci 5. tříd, abychom vyhlásili výsledky sportovního dne školy – 4. ročníku Memoriálu J. Omy. Vyhlásili jsme 1. až 3.místo těchto kategorií: 5. třídy (dívky a chlapci), dále mladší žáci a žákyně (6., 7. ročník) a starší žáci a žákyně (8., 9. ročník). Všem žákům děkujeme za snahu, se kterou se snažili překonat svoje hranice v několika atletických disciplínách a medailistům blahopřejeme.

     • Školní výlet – VII. třída
      7. 6. 2019

      V pátek 31. 5. 2019 jsme se vlakem vydali na výlet do Prahy. První zastávkou byla observatoř Žižkovské televizní věže, ze které jsme si, díky dobré viditelnosti, prohlédli celou Prahu. Poté jsme se metrem přesunuli na druhou stranu Prahy – na Zličín – kde jsme se nejprve posilnili v nákupním centru a pak přešli k hlavnímu cíli našeho výletu, do Jump Parku. Trampolínový svět jsme si parádně užili a celkem unaveni se vydali na cestu zpět.

    • Školní výlet – VII. třída
    • Výsledky v soutěžích
     • Výsledky v soutěžích
      4. 6. 2019

      28. května proběhlo okresní kolo v matematické soutěži Pythagoriáda, kam postoupilo i 5 žáků naší školy. S obtížnými příklady si poradil nejlépe Jakub Krása ze VII. třídy, kterému se podařilo vyřešit 14 z 15 úloh, což mu vyneslo 2.–3. místo. Velice gratulujeme.

      Další úspěšnou soutěžící z řad našich žáků, která si zaslouží obzvláště velikou pochvalu, je Petra Machaňová z VIII. A, která se 16. května umístila na krásném 6. místě v krajském kole biologické olympiády.

      Děkujeme za vzornou reprezantaci naší školy.

     • Výlet do Sedmihorek – III. A a III. B
      4. 6. 2019

      Závěr školního roku jsme si zpestřili krásným výletem do kempu v Sedmihorkách. Po příjezdu do kempu měly děti čas na libovolnou sportovní aktivitu. Po výborném obědě si mohly prozkoumat své chatky. Odpoledne nás čekala příjemná procházka na nedaleký hrad Valdštejn. Tam si děti mohly zakoupit upomínkové předměty, hračky, něco dobrého k pití i k jídlu. Večer jsme v kempu strávili hrami v přírodě, opékáním buřtů i chleba. Druhý den nás čekalo opět hraní a dovádění v přírodě. Moc jsme si to tam všichni užili!!!

    • Výlet do Sedmihorek – III. A a III. B
    • Den dětí – II. B
     • Den dětí – II. B
      4. 6. 2019

      Den dětí druháci zahájili hraním společenských her, stavěním ze stavebnic, povídáním a malováním. Po dobré svačině jsme vyrazili na návštěvu k Aničce V., která nás pozvala na zahradu. Děti hrály honičky, na schovávanou, skákaly na trampolíně, houpaly se, ... Mnozí neodolali ani válení sudů. Pro osvěžení dostaly děti malý dárek podobě nanuku. Mnohokrát děkujeme za pozvání. Moc jsme si to užili!!!

     • Exkurze VI. třídy ve slohové práci
      2. 6. 2019

      Naše cesta do pravěku

      Protože v literatuře probíráme dílo  Eduarda Štorcha a v dějepise jsme se učili o pravěku, dne 23. 5. 2019 se vydala naše 6. třída na exkurzi do míst, kde se o něm můžeme dozvědět ještě více.  Jeli jsme autobusem. Naše první cesta vedla do Ostroměře.

      Jako první jsme zde prošli  stezku věnovanou  Eduardu Štorchovi až k  jeho rodném domu. Potom jsme se šli podívat do muzea  spisovatele Eduarda Štorcha a režiséra Karla Zemana . Prohlédli jsme si fotky, dopisy,  jeho majetek a zrcadlo podepsané jím. Také loutkářské místnosti, kde nám řekli, jak se dříve hrálo loutkové divadlo. Ale to už nebylo z pravěku.

      Po skončení prohlídky muzea jsme měli čas, a proto nám paní učitelky udělaly překvapení. Zastavili  jsme se na Chlumu, kde jsme vylezli na rozhlednu, z které jsme se vrátili všichni živí :D Potom jsme si v hospůdce mohli koupit nějaké občerstvení.

       Naše další cesta vedla do nedalekého Archeoparku ve Všestarech. Paní průvodkyně nás dovedla do šaten, kde jsme si odložili oblečení a batohy. Potom jsme se vrhli na program. Prošli jsme přízemí s jeskyněmi, kde jsme viděli pohřbívání mrtvých lidí či dětí a pravěké jeskynní malby.  V patře  jsme viděli krásný model krajiny a  života v pravěku. Poté jsme se přemístili do malého kinosálu,  kde jsme se podívali na několik videí, jak pravěcí lidé pracovali a jak si museli obstarávat jídlo. A proto jsme se na to šli podívat naživo. Oblékli jsme se a šli ven. Zde nás čekaly pravěké domky, předměty denní potřeby, hrobky nejvyšších pánů a jejich práce.

      Mohli jsme si vyzkoušet výrobu mouky, sekat tehdejší sekerou, házet oštěpem do terče (zvíře), vytvarovat kámen a orat zem. Po skončení aktivit  venku jsme se vrátili zpět dovnitř,  vzali si peněženky a koupili si suvenýry a občerstvení  A NÁŠ DLOUHÝ VÝLET SKONČIL.

       

                                                                                                                             Kristýna Součková a Adéla Voců

    • Škola v přírodě – 4. den
     • Škola v přírodě – 4. den
      30. 5. 2019

      Celý poslední den byl věnován oslavě Dne dětí. Všichni s nadšením soutěžili. Na třech stanovištích plnili zábavné úkoly, za které si vysloužili míč. Den ukončili hrou "RISKUJ", do které se zapojily všechny děti z II. A i IV. třídy. Škola v přírodě se všem dětem velice líbila.  

     • Den s přírodou – VIII. A
      30. 5. 2019

      Osmáci si užili dnešní slunečný jarní den v přírodě, a přitom uprostřed města. Při procházce hradeckými parky si utužili svá přátelství, oživili znalosti z oblasti botaniky a hlavně si uvědomili, jak důležité je, abychom se všichni o přírodu starali a že každý musí začít především u sebe. Zcela spontánně se nakonec pustili to úklidu Šimkových sadů, kde během poměrně krátké chvíle nasbírali hromádku odpadků. Kdyby každý člověk na Zemi sebral alespoň to, co osmáci dnes, bylo by na světě hned lépe a kdyby tomu nevěnoval dvacet minut, ale třeba jeden celý den a kdyby se do jednoho pytle vešlo 200 odpadků... to už je zajímavý námět na slovní úlohu:-)

    • Den s přírodou – VIII. A
    • Pasování prvňáků na čtenáře
     • Pasování prvňáků na čtenáře
      30. 5. 2019

      Páteční dopoledne 24. 5. se pro naše prvňáky proměnilo ve významný den. V knihovně v Kuklenách byli totiž všichni pasováni na čtenáře. Rytíře zakletého v draka, museli nejprve vysvobodit, a to přečtením dopisu a vyprávěním příběhu o hodném drakovi. Splnění tohoto úkolu bylo pro naše čtenáře hračkou. Díky tomu mohl rytíř započít obřad pasování. Z knihovny děti odcházely s hrdostí ve tváři. Potěchou jim byla také kniha vydaná speciálně pro prvňáčky, kterou si z knihovny odnesly jako památku na tento významný den.

    • Škola v přírodě – 2. den
     • Škola v přírodě – 2. den
      28. 5. 2019

      Dnešní den děti začaly postřehovým závodem jednotlivců. Všechny úspěšné závodníky čekala sladká odměna. Celé odpoledne propršelo, proto přišla na řadu také pohádka a společenské hry.  A nakonec děti stihly napsat pohledy a dopisy domů.

     • Škola v přírodě – II. A a IV. – 1. den
      27. 5. 2019

      První den školy v přírodě druhákům a čtvrťákům vše vycházelo podle plánu. Cesta na Severomoravskou chatu proběhla bez problémů. Díky krásnému počasí si pak žáci mohli naplno užívat sportovní odpoledne. Po ubytování si čtvrťáci pro druháky připravili soutěživé hry. Na programu dále bylo házení šiškou a stavění mechových domečků. Večer proběhlo seznamování tříd a závody ve skoku v pytlích.

    • Škola v přírodě – II. A a IV. – 1. den
     • Dívky ze IV., V. A, V. B jsou opět "ZLATÉ"
      25. 5. 2019

      Dne 24. 5. 2019 sehrály na krajském kole ve vybíjené v Kostelci nad Orl. čtyři vítězné zápasy, které jim zajistily zasloužený postup do republikového finále, které se koná v kempu Pecka.

      Děvčata, děkujeme a přejeme hodně úspěchů na "Republice".

      Foto: zleva leží: Klára Žižková, Pavlína Ježková
               klečí: Viki Bokoch, Barbora Víšková, Erika Langerová, Adéla Henychová, Mirka Česáková
               stojí: Karolína Sulková, Nikola Baková, Barbora Černovská, Kateřina Maurerová

    • Sportovní den – 5.–9. ročník
     • Sportovní den – 5.–9. ročník
      28. 5. 2019

      V pátek 24. května poměřili žáci a žákyně 5. až 9. ročníku své síly v rámci 4. ročníku Memoriálu Jaroslava Omy v řadě atletických disciplín. Vzhledem k tomu, že stále marně čekáme na vybudování vlastního školního hřiště, byli jsme i letos nuceni pronajmout si stadion TJ Sokol na Eliščině nábřeží, kde si děti mohly vyzkoušet běhy na krátké i dlouhé vzdálenosti, skoky do dálky i do výšky, hody a vrhy. Počasí nám přálo, a tak jsme si to všichni náležitě užili. Gratulujeme vítězům i všem zúčastněným.

    • Co skrývá popelnice – II. A a II. B
     • Co skrývá popelnice – II. A a II. B
      20. 5. 2019

      Ve Středisku ekologické výchovy si druháci tentokrát povídali o tom, kde a jak vzniká odpad, jaký je jeho další osud, jaký vliv má odpad na životní prostředí. Zhlédli krátké maňáskové divadlo, hráli hry, diskutovali, připomněli si význam recyklace a nakonec si třídění odpadu vyzkoušeli  v rámci skupinové hry v praxi.

     • Klub předškolák – Sportovní odpoledne
      20. 5. 2019

      Naši budoucí prvňáčci si při čtvrtečním sportování užili hodně zábavy – po rozehřátí a rychlé rozcvičce hráli štafetové hry, poměřili si síly v hodu, běhu i skoku, na závěr si trochu odpočinuli při hře Živé pexeso. Těšíme se na další setkání, tentokrát při Pasování na školáka ve čtvrtek 6. 6. 2019 od 16.30 hodin v budově ZŠ.

    • Klub předškolák – Sportovní odpoledne
    • Okresní kolo ve vybíjené
     • Okresní kolo ve vybíjené
      20. 5. 2019

      Ve středu 15. 5. se konalo okresní kolo ve vybíjené smíšených týmů. Turnaje se zúčastnilo celkem 12 družstev. Naši reprezentanti vybojovali tři vítězství a dvě prohry. Celkově se tak umístili na krásném 7. místě. Všem hráčům děkujeme za předvedené výkony a reprezentaci školy.

       

     • Mravenci se nedají – II. A a II. B
      20. 5. 2019

      Při pondělní návštěvě knihovny si druháci vyprávěli o životě mravenců a samozřejmě také knihách zachycujících jejich život. V průběhu programu si dokonce někteří žáci na mravence zahráli. Role chův, strážců, larviček zvládli zahrát skvěle. Nechybělo ani soutěžení v záchraně vajíček z hořícího mraveniště či kvíz plný záludných otázek. Z knihovny jsme jako vždy odcházeli nejen s nově vypůjčenými knihami, ale také s vědomím, že jsme se naučili něčemu novému.

    • Mravenci se nedají – II. A a II. B
     • Pohár rozhlasu
      10. 5. 2019

      7. 5. se vybraní žáci a žákyně VIII. a IX. třídy zúčastnili okresního kola atletického víceboje – Pohár rozhlasu. Soutěžilo se v disciplínách: štafeta 4x60 m, běh 60 m a 800 m (1500 m), skok vysoký a daleký a vrh koulí. Ve velké konkurenci se družstvo dívek umístilo na 10. místě a chlapci na 13. Rádi bychom také zmínili dva výborné individuální výkony, a to ve skoku vysokém. David Klouček překonal laťku ve výšce 160 cm a obsadil dělené 4. místo a Aneta Hloucalová v běhu na 60 m obsadila 3. místo s časem 8,51 s.
      Všem gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

       

    • Pohár rozhlasu
    • Dravci a sovy
     • Dravci a sovy
      10. 5. 2019

      Žáci I. a VII. třídy se poutavým vyprávěním a živými ukázkami seznámili s několika druhy u nás žijících dravců a sov. Měli možnost si zblízka prohlédnout popisované ptáky a sovy, což není ve volné přírodě možné, a proto to byl pro žáky velmi zajímavý zážitek.

     • Projekt „Zdravé vaření“ – VII. třída
      9. 5. 2019

      Projekt se uskutečnil ve dnech 30. 4. a 7. 5.

      30. 4. kuchaři zhotovili dle pokynů zdravé pokrmy (polévka – cizrnový krém, hlavní jídlo – cuketové rizoto, dezert – tvarohový krém s ovocem, salát – šopský, pomazánka – karotková). Kontroloři kvality zjišťovali, zda jsou potraviny, z nichž spolužáci připravují jednotlivé pokrmy, bez nežádoucích přísad (aditiva), a do jaké míry obsahují žádoucí vlákninu. Výživáři s pomocí výživové pyramidy zhodnotili u každého pokrmu, zda zahrnuje všechna patra pyramidy.

      7. 5. si skupiny role vyměnily. Ze zdravých pokrmů kuchaři uvařili (polévka – hráškový krém, hlavní jídlo – kuskus se zeleninou, salát – litevský chlodnik, pomazánka – z lučiny a ředkviček a smoothie. Kontroloři a výživáři také měli plné ruce práce. Odměnou byla závěrečná ochutnávka. Chystáme pro vás nástěnku, kde se můžete seznámit s recepty i rozborem jednotlivých pokrmů. A na závěr chceme poděkovat paním kuchařkám za skvělou spolupráci. Sedmáci

    • Projekt „Zdravé vaření“ – VII. třída
    • Okresní kolo poháru rozhlasu
     • Okresní kolo poháru rozhlasu
      3. 5. 2019

      Ve čtvrtek 2. 5. se uskutečnilo okresní kolo poháru rozhlasu v Hradci Králové, kam dorazilo celkem 13 družstev. Naši školu reprezentovali žáci a žákyně z druhého stupně. V kategorii mladších žáků se umístili naši kluci na celkovém 12. místě a v kategorii mladších žákyň jsme získali krásné 6. místo.

      Všem zúčastněným děkujeme za příkladnou reprezentaci školy.

     • Biofarma – VII. třída
      6. 5. 2019

      2. 5. sedmáci v rámci projektu „Klíčové kompetence a kulinární tradice“ navštívili biofarmu ve Staré Skřeněři u Nového Bydžova. Na farmě uplatňují ekologické pěstování šetrné k životnímu prostředí, nepoužívají chemické postřiky. Cílem exkurze bylo seznámit žáky s prací na biofarmě a jejími produkty. Praktické aktivity poskytly lepší představu o tom, z jakých produktů jídlo vzniká a jak se zpracovává.

    • Biofarma – VII. třída
    • Návštěva knihovny – Život mravenců
     • Návštěva knihovny – Život mravenců
      3. 5. 2019

      Víte, jak žijí mravenci? Děti z III. B si to vyzkoušely na vlastní kůžu. Na chvíli se z nich staly chůvy, strážci, královna i larvičky. Povídaly si i o životě a práci mravence dělníka. Vyprávění bylo zpestřeno o záludné otázky, za které následoval odměnou kamínek. Nejlepší „sběratelé“ si poté mohli vybrat drobnou odměnu. K posílení si děti daly svačinku a poté vybíraly knížku. Dopolední akci jsem završili příjemnou procházkou do školy.

     • Čarodějnice – projektový den
      6. 5. 2019

      Poslední dubnový den byl v I. třídě ve znamení čarodějnic, výukové aktivity byly motivovány tímto zvykem. Děti v převlecích plnily různé úkoly z ČJ, vyrobily si papírovou čarodějnici a zahrály matematické hry.

    • Čarodějnice – projektový den
    • Dětské časopisy a komiksy
     • Dětské časopisy a komiksy
      6. 5. 2019

      Děti si při dubnové návštěvě knihovny prohlédly různé druhy komiksových knih a časopisů, vyzkoušely si zakreslit několik komiksových obrázků, zahrály si hru na otázky a poznávaly výstižnou komiksovou řeč. Tato beseda opět přispěla k rozvoji čtenářské gramotnosti.

     • Atletický trojboj
      3. 5. 2019

      V úterý 30. dubna proběhlo okresní kolo atletického trojboje v Hradci Králové. Konkurence byla vysoká a naši reprezentanti bojovali do posledních sil. Tým A se umístil na 14. místě a tým B na 10. místě.

      Všem zúčastněným gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

    • Atletický trojboj
     • Hebrejská abeceda – 8. ročník
      2. 5. 2019

      Dne 29. dubna se pro žáky osmých tříd konala literárně-historická exkurze nazvaná Hebrejská abeceda. Žáci se v Židovském muzeu v Praze seznámili se základními informacemi o židovském náboženství, židovské obci a hebrejské abecedě. Vyzkoušeli si napsat své jméno v hebrejštině a přečíst jednoduchá slova psaná hebrejsky.

      Poté následovala návštěva Staronové synagogy a starého židovského hřbitova, kde se děti dozvěděly další zajímavé věci a poznatky.

    • Hebrejská abeceda – 8. ročník
     • Zdravý úsměv – V. A
      1. 5. 2019

      Žáci V. A dokončili sérii tří přednášek na téma Zdravý úsměv. Dozvěděli se základní informace o zubech a zubní hygieně. Vyzkoušeli si správnou techniku čištění zubů.

     • V. A opět navštívila knihovnu
      1. 5. 2019

      Tématem dnešní návštěvy knihovny byla knížka Devatero pohádek, kterou žáci V. A společně čtou ve škole. Informace ze společné četby využili při plnění různých úkolů. A někteří si opět vypůjčili nové knížky domů.

    • Bruslení – III. B
     • Bruslení – III. B
      1. 5. 2019

      V pondělí 29. 4. si děti naposledy v letošní sezóně obuly zimní brusle. Chlapci opět soupeřili o nejlepšího střelce hokejového zápasu. Ostatní si užívali klidnou jízdu po ledě, nebo usilovně závodili ve štafetovém bruslení. Opět patří velké díky panu Luňákovi, který se bez pochyby postaral o super zábavu.

    • 6. ROČNÍK ŠTAFETOVÉHO POHÁRU
     • 6. ROČNÍK ŠTAFETOVÉHO POHÁRU
      1. 5. 2019

      Dne 25. 4. 2019 se naše škola zúčastnila 6. ročníku Štafetového poháru na Atletickém stadionu TJ Sokol HK, kam přijelo celkem 11 škol. Naši školu reprezentovali vybrání žáci z 1.–5. ročníku, kteří se umístili na krásném 9. místě.

      Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

     • Den Země - II. A a II. B
      25. 4. 2019

      V úterý 23. 4. 2019 se druháci zúčastnili Dne Země v Šimkových sadech. Povídali si o Zemi, o tom, co nám dává, co pro ni můžeme udělat. Poté při procházce parkem plnili zábavně naučné úkoly, k jejichž zvládnutí využili znalosti získané v hodinách prvouky či v rámci výukových programů ve SEV Sever. Na závěr si za odměnu chvíli pohráli na hřišti v parku.

    • Den Země - II. A a II. B
    • Barevné dny
     • Barevné dny
      25. 4. 2019

      Před velikonočními prázdninami si děti v rámci velikonočního projektu „Barevné dny“ připomínaly tradice a zvyky patřící k období Velikonoc. Ve výuce řešily zábavné tematické jazykové a matematické hry. Prvňáčci si vykoledovali čokoládová vajíčka, druháci si pochutnali na výborném beránku. V hodinách tělesné výchovy si děti zahrály velikonočně motivované štafetové a pohybové hry. Nechybělo čtení o velikonocích, zápis slov souvisejících s velikonocemi, vyrábění a zpěv lidových písní. V pondělí děti přišly v modrém, v úterý v červeném a ve středu v černém či šedém oblečení. V družině pak děti vytvořily výzdobu do školní jídelny. Za vydatné pomoci vychovatelek vznikly nádherně ozdobené stoly.

     • Výsledky jarního sběru papíru
      25. 4. 2019

      Tabulka průměrného počtu kilogramů na žáka a pořadí nejlepších sběračů.

      Děkujeme všem, kteří se sběru zúčastnili a doufáme, že při dalším sběru budou opět padat rekordy!!

      Připomínáme odměny pro nejlepší sběrače, které se budou udělovat na konci roku:
      laser game, lanový park, paintball a další…

    • Soutěž o nejlepší společenskou hru
     • Soutěž o nejlepší společenskou hru
      24. 4. 2019

      V únoru děti ve školních družinách vyráběly společenské hry. V březnu se společenské hry prostřídaly v odděleních a děti hry hrály a hlasovaly pro tu nejlepší hru. Také hlasoval pedagogický sbor, který hodnotil nejlepší zpracování hry. Všem moc děkujeme.

      1. oddělení
      1. místo – Lenka Krejčíková, Barbora Ornstová, Vítek Vilímek ( LESNÍ HRA )
      2. místo – Erika Langerová ( ŠIPKODUHA )
      3. místo – Jakub Filip ( Monopoly )

      2. oddělení
      1. místo – Matyáš Černý, Matěj Patočka ( DINO TRIO )
      2. místo – Martina Henychová, Jana Karlová, Anna Ledecká ( PIRÁTI Z KARIBIKU )
      3. místo – Tereza Červená, Anna Hammond, Sofie Khrypta ( VESMÍR )

      3. oddělení

      1. místo – Matyáš Bulena, Ondřej Holický, Lukáš Ryzák, Tomáš Skaunic, Tadeáš Ungrmann ( PIRÁTVORS )
      2. místo – Martin Gašpárek, Adam Kuzica, Oliver Řehák, Jan Valenta ( KVARTETO HARRY POTTER )
      3. místo – Magdaléna Česáková, Nela Gápová, Alice Jeklová, Lucie Majerníková,Anna Zmítková, Eliška Zmítková ( PEXESO )

      HLASOVÁNÍ PEDAGOGŮ – výtvarné zpracování

      1. místo – Matyáš Černý, Matěj Patočka ( DINO TRIO )
                 –  Martin Gašpárek, Adam Kuzica, Oliver Řehák, Jan Valenta (KVARTETO HARRY POTTER )
      2. místo – Martina Henychová, Jana Karlová, Anna Ledecká (PIRÁTI Z KARIBIKU )
      3. místo – Lenka Krejčíková, Barbora Ornstová, Vítek Vilímek ( LESNÍ HRA )

     • Dívky ze IV. , V. A, a V. B jsou ZLATÉ
      18. 4. 2019

      Sehrály 17. 4. v hale Třebeš na okresním finále ve vybíjené 4 vítězné zápasy, které je dovedly až ke „zlatu". 
      Děvčata, děkujeme a gratulujeme k  postupu do krajského kola.

      Foto: zleva leží: A. Henychová, N. Baková
               klečí: K. Kubínová, P. Ježková, E. Langerová, T. Dittrichová, K. Sulková, K. Maurerová
               stojí: V. Bokoch, B. Víšková, M. Česáková, B. Černovská

    • Minifotbal – chlapci 8. a 9. ročník
     • Minifotbal – chlapci 8. a 9. ročník
      23. 4. 2019

      V úterý 16. dubna 2019 jsme se zúčastnili okresního kola v minifotbale na Všesportovním stadionu v Hradec Králové. Všesportovní stadion Hradec Králové. Vylosovali jsme si skupinu společně se ZŠ J. Gočára, Gymnáziem B. Němcové a ZŠ Chlumec nad Cidlinou. Chlapci s 1 výhrou a 2 porážkami obsadili 3. místo ve skupině, pouze vítěz skupiny postupoval do finále. Děkujeme všem za reprezentaci školy.

     • „Co už umíme“ - Den otevřených dveří I. třída
      23. 4. 2019

      V rámci dne otevřených dveří mohli naši prvňáci ukázat, co už umí. Povídali si o rodině, četli a zapisovali jména, tvořili věty se zaměřením na členy rodiny, při čtení textu o rodině se neobešli bez schopnosti číst s porozuměním, předvedli, že když vyrazí na nákup, nenechají se ošidit, na závěr také zazpívali v anglickém jazyce.

    • „Co už umíme“ - Den otevřených dveří I. třída
    • První pomoc – II. A
     • První pomoc – II. A
      23. 4. 2019

      V úterý 9. 4. 2019 se ve II. A uskutečnila přednáška paní MUDr. Kloudové o záchraně lidského života. Děti se také zábavnou formou učily poznávat vnitřní orgány těla. Poté si vyzkoušely srdeční masáž a umělé dýchání na cvičné resuscitační figuríně "Andule".

     • Prvouka a čtení – jde to dohromady? – II. B
      18. 4. 2019

      V hodině prvouky si druháci vyzkoušeli výuku svých spolužáků. Nejprve si přečetli text na téma „Ptáci a jejich hnízda", poté si navzájem ve dvojicích o tomto tématu popovídali a nakonec vybraní žáci svým spolužákům zprostředkovali výklad. Při ověřování pochopení se třída zvednutými rukami jen hemžila. V následující hodině čtení se získané znalosti hodily k vyřešení úlohy ke čtenému textu, s nímž žáci dle pokynů pracovali ve skupinách. Ověřili si tak, že získané vědomosti se mohou hodit i v jiných předmětech, nejenom v prvouce.

    • Prvouka a čtení – jde to dohromady? – II. B
    • Babiččina půda – I. třída
     • Babiččina půda – I. třída
      18. 4. 2019

      Prvňáci se při návštěvě SEV Sever prostřednictvím různých aktivit seznámili s životem našich předků na vesnici, jejich vztahem k živočichům a rostlinám. Poznali několik způsobů využití rostlin a prohlédli si různé druhy nářadí. Děti si vyrobily velikonočního ptáčka ze slaného těsta, popovídaly si o velikonočních zvycích, zahrály si jarní hry.

     • Bezpečné chování – II. A a II. B
      18. 4. 2019

      Při praktické přednášce ve Školicím středisku Městské policie HK si děti ujasnily rozdíl mezi městskou a státní policií, hasiči, záchrannou a horskou službou. Připomněly si důležitá telefonní čísla, nacvičovaly si volání na tísňovou linku. Díky dramatizaci si uvědomily, že s neznámým člověkem si není radno zahrávat.

    • Bezpečné chování – II. A a II. B
    • Analyzujeme jídelníček školní jídelny – VII. třída
     • Analyzujeme jídelníček školní jídelny – VII. třída
      14. 4. 2019

      V rámci projektu Klíčové kompetence a kulinářské tradice sedmáci v hodinách Výchovy ke zdraví pečlivě analyzovali jídelníček školní jídelny. Pracovali s výživovou pyramidou pro děti a cíleně se zaměřili na správný poměr polysacharidů, zeleniny a ovoce, bílkovin a vody. K předloženému obědu navrhli další zdravé porce v rámci celého dne.

     • Dopravní výchova – III. B
      12. 4. 2019

      Jak přivoláme pomoc? Máme věřit cizím lidem? Platí zákony pro všechny? Těmito otázkami se zabývaly děti na středeční návštěvě u městké policie. Připoměly si základní pravidla silničního zákonu, aby si bez nehody a zranění mohly užít jízdu na kole, boardu, kolečkových bruslích a jiných prostředcích.

    • Dopravní výchova – III. B
    • Bruslení – 3. ročník
     • Bruslení – 3. ročník
      12. 4. 2019

      V úterý 9. dubna si děti užily netradiční jarní sport – bruslení. Děvčata i chlapci znovu oblékli zimní bundy, oteplené kalhoty, čepice a rukavice a hurá na led! O zábavu a správnou techniku bruslení se postaral pan Luňák, který se dětem ochotně věnoval. Moc děkujeme!

     • Hudební výchova tak trochu jinak – II. B
      10. 4. 2019

      První dubnový pátek si jeden z druháků – Oliver – troufl na roli učitele. V hodině hudební výchovy s dětmi procvičoval učivo o délce not. Nechyběl společný zpěv, poslech hry na flétnu v podání Matyáška a samozřejmě také plno zábavy. Svou roli zvládl Oliver na výbornou. Zvládl to tak i díky svým skvělým spolužákům, kteří ho podpořili.

    • Hudební výchova tak trochu jinak – II. B
    • Duo EDEN – cvičená opička a pudlové
     • Duo EDEN – cvičená opička a pudlové
      10. 4. 2019

      V pátek 5. 4. 2019 žáci první až čtvrté třídy zhlédli vystoupení skupiny Duo Eden. Hlavními aktéry byla cvičená opička, která předvedla, jak umí dělat kotouly, hrát na kytaru, a třeba také vozit kočárek a trio pudlů. Ti zvládli přeskoky přes překážky, chůzi na kouli, proskakování kruhem, chůzi po dvou tlapkách a dokonce i společný tanec. Pro odvážlivce bylo připraveno také focení s hadem. O všech zvířatech se děti také mnohé dozvěděly.

     • Den otevřených dveří
      5. 4. 2019

      V průběhu čtvrtečního dne nás mohli navštívit zájemci o studium na naší škole. V dopoledních hodinách se mohli podívat na vyučování v první a druhé třídě. Odpoledne byly pro předškoláky a jejich rodiče připraveny další ukázkové hodiny, při nichž už byli hlavními aktéry právě budoucí prvňáčci. Poté se mohli zapojit do sportování, tančení, zpívání, modelování, chemických pokusů, výroby dřevěných autíček a dalších aktivit v našich dílničkách. 

    • Den otevřených dveří
     • Divadlo Jesličky – V. A
      13. 4. 2019

      Ve středu 3. dubna jsme navštívili divadelní představení Pipi Dlouhá punčocha v divadle Jesličky. Mezi dětskými herci z dramatického koužku byl i náš spolužák Dominik Komárek. I my jsme se na chvíli stali herci v poslední části vysoupení. Při zpáteční cestě jsme ještě stihli krátkou prohlídku města.

     • Knihovna – Velikonoce – III. B
      12. 4. 2019

      Tentokrát na děti čekalo velmi známé téma „Velikonoce“. Paní knihovnice nejprve oprášila staré vědomosti. Připoměla postní dobu, na kterou tyto svátky navazují. Vyprávěla jim o velikonočních zvycích, příběh o Mojžíšovi a tradice dodržované v zahraničí. Nakonce si děti mohly „vykoledovat“ hezkou velikonoční koledou malou odměnu.

    • Knihovna – Velikonoce – III. B
    • Krajské finále ve stolním tenisu
     • Krajské finále ve stolním tenisu
      5. 4. 2019

      3. dubna 2019 se 3 žákyně ze VII. a VIII. třídy po vítězství v okresním kole zúčastnily krajského finále v Jičíně. Do tohoto finále se také probojovaly školy – ZŠ Lhoty u Potštejna, ZŠ K. V. Raise z Lázní Bělohrad a ZŠ Krčín z Nového Města n. Metují, a staly se našimi soupeři. Děvčata bojovala statečně, získala dílčí výhry, ale v celkovém pořadí se umístila na 4. místě. Děvčatům děkujeme za reprezentaci školy.

     • Sběr papíru – 3. 4. 2019
      31. 3. 2019

      Nepotřebných novin, reklamních letáků a dalších produktů z papíru se můžete zbavit ve středu 3. 4. 2019 od 7:05–7:55, kdy bude v prostoru za školou přistaven kontejner.

     • Ovoce do škol – V. B
      3. 4. 2019

      Do galerie Ovoce do škol – V. B byly přidány fotografie.

      V rámci projektu Ovoce do škol mohli žáci ochutnat různé ovoce a zeleninu. Společnou ochutnávku si užili žáci všech tříd a V. B nám poskytla i fotodokumentaci o své bohaté hostině.

     • Najdete rozdíly? – VI.
      30. 3. 2019

      Děti ze šesté třídy se v rámci informatiky seznamovaly s programem Zoner Photo Studio. Dokážete najít rozdíly na obrázcích, které upravovaly?

     • Platónská tělesa – VI. třída
      30. 3. 2019

      Šesťáci se v pátek pokusili proniknout do tajů stereometrie. Vytvoření modelů čtyř, šesti a osmistěnu bylo snadné, ale žáci se nezalekli ani složitějších těles a zdárně si poradili i s dvanácti a dvacetistěnem. Určit počet vrcholů, hran a stěn byla potom hračka.

    • Platónská tělesa – VI. třída